Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vaihdevuodet ja painonhallinta neuvoja kaivataan

Vierailija
16.03.2022 |

Vaihdevuosien myötä on alkanut hidas lihominen ja etenkin vyötärön ja lantion seudulle kertyy ylimääräistä. Liikuntaa lisätty, annoskokoa pienennetty, sokerit arjessa minimissä (ei piilosokeria vaan esim pulla kylässä) sekä alkoholia vain juhlissa (1-3 lasia kerran kuussa) ja silti tuntuu että paino vain nousee. Mikä avuksi?

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
16.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suosittelen lihaskuntotreeniä. Saliharjoittelu 2-3 krt vko. Lisäksi kannattaa oikeasti laskea jonkun aikaa kaloreita, että hahmottaa syömiset. Itse ainakin hyödyn siitä. Paino tippunut n. 3 kiloa ja lihasta tullut selvästi lisää. Joo ja hormonikorvaushoito myös apuna jaksamisessa.

Vierailija
2/12 |
16.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksinkertaista.  Syöt vähemmän. Ikääntyvä tarvitsee muutoinkin kaloreita vähemmän.  Tämä on auttanut itseäni pitämään paino normaalina, sekä vyötärö  pysynyt hoikkana vielä vaihdevuosien jälkeenkin.

Ei ikääntyminen tarkoita sitä, että pitää syösä itsensä lihavaksi.I hmettelen tätä mammojen uskomusta, että yli viisikymppisenä kuuluukin olla lihava " koska eihän sille mitään voi,  kun aineenvaihdunta, ja  painoa vaan tulee."..  Ja "tässä iässä kuuluukin olla tämän painoinen" ( yli 100kg) Kyllä se on itsestä kiinni lihooko. Tuskin kukaan muu  sinne suuhun tulee ruokaa tunkemaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
17.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syö vähemmän mutta terveellisesti. Mahalaukku tottuu pienempiin ruokamääriin eikä tapa sinua vaikka olisi välillä tyhjäkin.

Vierailija
4/12 |
17.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä sulla on siis paino ja pituus..? Saisi vähän osviittaa paremmin tilanteesta. Äitini on 62v tällä hetkellä ja aina katson että vitsi kun on hehkeä ikäisekseen. Painoa hänellä on varmaan max. 10kg ? liikaa eli on pikkuisen pyöreä mutta tosi sopusuhtainen silti. Sun elämäntavat kuullostaa niin terveellisiltä että eikö kannattaisi vaan ottaa ihan iisisti ja panostaa istuviin vaatteisiin?

Vierailija
5/12 |
17.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä ikäisenä lihominen alkoi?

Vierailija
6/12 |
17.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sama täällä, kiloja vaan kertyy vatsan ja vyötärön ympärille, tuntuu että yhtäkkiä paino nousi monta kiloo,mullaki vaihdevuodet

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
17.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sorry, mutta neuvot ovat huonoja. Syömistä ei tarvitse vähentää, vaan muuttaa sen koostumusta. Eli vähennä energiatiheitä ruokia ja lisää kasviksia, hedelmiä ja kuituja. Ruokavalion tulee muuttua pysyvästi. Lisäksi tee lihaskuntotreeniä ja kävele paljon. Hulavanteella voi vaikuttaa keskivartaloon.

Vierailija
8/12 |
12.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lepää/nuku riittävästi ja mielellään enemmän kuin kuvittelet tarvitsevasi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
12.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

En suosittele, mutta suru näköjään laihduttaa. Koin pari menetystä lyhyessä ajassa. Neljä kiloa häipyi kuukaudessa. Kaksi syytä, ruoka ei kauheasti maistunut ja lisäksi aloin kävellä pitkiä lenkkejä aina kun ahdisti. Ruokahalu on palannut, mutta yritän ylläpitää kävelyharrastusta ihan ilman ahdistustakin. Toistaiseksi tuntuu tepsivän.

Vierailija
10/12 |
12.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Painovanteen pyöritys 15 min/pvä… johan vyötärö tulee esille!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
12.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vhh/keto on tehokas. 69 vuotta ja 50 kiloa. Vähennä hiilihydraatit minimiin ja lisää reilusti rasvaa. Mikään muu keino ei ole toiminut minulla mutta näin on mennyt jo vuosia.

Vierailija
12/12 |
12.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

On pötypuhetta, kun joku väittää, ettei vaihdevuosissa energiantarve vähene sen enempää kuin yleensäkään. Kyllä vain vähenee. Minä olen 177 cm pitkä, ja paino pysyy samana nykyään vain max 1500 kalorin tietämillä. Jos viikon mussutan ”normaalisti” (eli miten vielä 10 v sitten),, niin olen pari kiloa painavampi.

Ei sen puoleen, koko elämän pitää vähentää syömistä. 25 v huomasin, etten enää voikaan syödä suklaata joka päivä. 35 v huomasin, etten voi enää santsata ruokaa. Nyt 50+ olen huomannut, että oikeesti saa syödä tosi vähän. Siihen ei auta edes liikunta.

Enää en yhtään ihmettele edesmennyttä isoäitiäni, joka jakoi kotipalvelun tuoman aterian kolmelle päivälle. Hän kuoli lihavana. Eikä edes kauppaan päässyt, eliei mussuttanut mitään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi yksi