IS: Venäläiset voivat ottaa hallintaansa Ukrainan suurkaupunkeja, väittää Kreml
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008680983.html
Venäjän mukaan on edelleen mahdollista, että sen joukot ottavat hallintaansa Ukrainan suurkaupunkeja. Kremlin edustajan Dmitri Peskovin mukaan presidentti Vladimir Putin on kehottanut toistaiseksi pidättäytymään välittömistä hyökkäyksistä suurkaupunkeihin, koska siviiliväestön kärsimät tappiot nousisivat niin suuriksi.
Lue: sota ei suju ja ukrainalaiset ovat saaneet torjutuksi venäläiset kaupunkien laidoille. Ukrainalaisten pitäisi nyt vain ymmärtää antautua etteivät venäläiset menetä enempää kasvojaan.
Kommentit (48)
Venäjä on hävinnyt sodan jo poliittisesti eikä sitä voi voittaa enää sotilaallisestikaan.
Valehtelevat silmät päästään. Mitä sanovat, niin päinvastaista tarkoittavat. Kuuluu kulttuuriin.
"Ukrainan sotilastiedustelun mukaan hyökkääjän pataljoonan taisteluosastoista 18 olisi kärsinyt niin mittavia tappioita, että niiden taistelukyky olisi käytännössä lamaantunut. Tämän lisäksi 13 pataljoonan taisteluosastoa olisi tuhoutunut kokonaan."
https://www.verkkouutiset.fi/suuri-saattue-vaijytettiin-hyokkaaja-menet…
Koko maailma seuraa ja todistaa nyt Venäjän häpeää ja nöyryytystä Ukrainassa.
Jos Ukraina kestää vielä pari viikkoa niin Venäjä vetäytyy "humanitaarisista syistä" (=rahat loppu ja kansa kypsä vallankumoukseen).
Todella heikkoa on venäjän sotataito. Romu kalusto ja kokemattomat sotamiehet. Huolto ei pelaa ollenkaan. Ei ole miehille edes vettä ja muonaa. Putin tehnyt itsestään pellen.
Ukrainan asevoimien komentaja Valeri Zalužnyi:
Ukrainan ilmapuolustus on tuhonnut viholliselta jo 77 lentokonetta ja 90 helikopteria.
https://www.ukrinform.net/rubric-ato/3429338-ukrainian-air-defense-unit…
Hassua että voivat ottaa mutta eivät ota. Mikähän siinäkin :D
Ukrainalaisten käyttämien javelin-panssaritorjuntaohjusten tuhoprosentti on 93% 👍
Vierailija kirjoitti:
Ukrainalaisten käyttämien javelin-panssaritorjuntaohjusten tuhoprosentti on 93% 👍
Suomenkin ostoslistaan
Javelin
NLAW
Stringer
Bayraktar
Tehoaa venäläisiin todistetusti.
Lisäksi niissä harvoissa kaupungeissa mitkä putinistit ovat saaneet hallintaansa on jatkuvia mielenosoituksia.
Putinistit ovat heikkoja, harhaisia ja mitättömiä mutta se ei yllätä kun ovat päästäneet jonkun pienen ja heikon bunkkeripapparaisen diktaattorikseen.
Tosi uskottavaa, koska nythän siviiliväestön tappiot ovat olleetkin niin pieniä. Teemalla tapa kuusi lasta päivässä.
Ukrainalaisissa on eurooppalaista päättäväisyyttä ja voimaa!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ukrainalaisten käyttämien javelin-panssaritorjuntaohjusten tuhoprosentti on 93% 👍
Suomenkin ostoslistaan
Javelin
NLAW
Stringer
Bayraktar
Tehoaa venäläisiin todistetusti.
NLAW kuuluu jo peeveen arsenaaliin. Droneja tarttis kyllä.
Yksi ukrainalainen taistelija vastaa kahtakymmentä putinistia ja se 21. pakenee löysät housuissa.
Olisi se mukava nähdä sekin päivä, kun presidentti Putin toteaisi ääni väristen Venäjän luotettavassa ja vain totuutta (no, taktista yleensä...) julistavassa televisiossa että "P-a reissu, mutta tulipa tehtyä."
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ukrainalaisten käyttämien javelin-panssaritorjuntaohjusten tuhoprosentti on 93% 👍
Suomenkin ostoslistaan
Javelin
NLAW
Stringer
Bayraktar
Tehoaa venäläisiin todistetusti.
NLAW kuuluu jo peeveen arsenaaliin. Droneja tarttis kyllä.
Kuuluu kuuluu mutta lisää vaan. Ukrainan sota osoittaa miten tehokkaita noi nykyaikaiset olalta laukaistavat vermeet ovat. Sellainen pitää olla vähintään jokaiselle taisteluparille, niitä pitää oikeasti olla varastoissa kymmeniätuhansia niin että jokikinen tännepäin änkeävä tankki, helikopteri tai lentokone saa väistellä ainakin puolen tusinaa ohjusta. Hekot ja lekot joskus vielä onnistuu mutta tankeissa osumis% on aika musertava.
Slava Ukraini! Ukraina käy puolustustaistelua maalla, merellä ja ilmassa ja Venäjän tappiot ovat kasvaneet valtaviksi.
Venäjän asevoimien kerrotaan tänään 14.3 julkaistujen päivitettyjen tietojen mukaan menettäneen 24.2 alkaneessa hyökkäyksessä Ukrainaan yli 12000 sotilasta, 389 panssarivaunua, 1249 panssariajoneuvoa, 617 muuta ajoneuvoa, 60 säiliöautoa, 150 tykistöasejärjestelmää, 64 MRLS-raketinheitinjärjestelmää, 34 ilmatorjuntajärjestelmää.
Tämän lisäksi Venäjä on menettänyt taisteluissa ainakin 77 lentokonetta, 90 helikopteria, 8 miehittämätöntä ilma-alusjärjestelmää sekä kolme merivoimien venettä/alusta.
https://www.ukrinform.net/rubric-ato/3429178-general-staff-updates-info…