Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rajoja ja käytöstapoja kaihtavat kasvattajat - lukekaas tämä

Vierailija
27.02.2010 |

http://www.laakarilehti.fi/kommentti/index.html?opcode=show/news_id=827…



Syntynyt selviytyjäksi

Julkaistu 17.12.2009 12.53



Pienen pojan syntymäpäivillä 3-vuotias vieras potki 1-vuotiaan vieraan nurkkaan, löi 2-vuo­tiasta päivänsankaria, ja istui muun ajan keräämässä talon lelut itselleen omiin leikkeihinsä. Tämä ei ole ennen kuulumatonta, 3-vuo­tiaalle voi sattua huono päivä. Huomiota he­rätti äidin käytös. Hän ei eleelläkään hillinnyt poikaansa. ”Syntynyt selviytyjäksi” kertoi hänen pieni hymynsä, kun hän katseli pojan mellastusta.



Hän ei varmaankaan ollut huono kasvattaja. Nykyaika vain on hukannut tajun siitä, miten käyttäytyy selviytyjä, ja milloin puhutaan aggressiosta. Kun aloitin luennoijan urani 30-vuotta sitten, koski suurin osa luentopyynnöistä aggressiivisuutta. Kouluissa, päiväkodeissa ja vanhempien illoissa haluttiin kuulla, miten suitsia lapsen aggressiivisuutta ja ohjata hänet sosiaalisen käytöksen poluille. 20 vuoteen en ole enää saanut yhtään tällaista pyyntöä. Ilmeisesti ongelma saatiin silloin hoidettua pois päiväjärjestyksestä ja aggressio hävitettyä.



Ensimmäisistä puistoleikeistä saakka vanhemmilla on huoli lapsen sosiaalisesta kehityksestä. Varsinaisesti ei kuitenkaan kanneta huolta sosiaalisuudesta, vaan siitä, miten lapsi selviää muista lapsista, ettei vain jää alakynteen. Pieni aggressio ei kasvattajia niinkään huoleta, mutta oikea sosiaalinen käytös, toisin sanoen lapsi, joka myöntyy, jättää tilaa toiselle, luovuttaa tälle lelunsa, sen sijaan huolettaa. Merkithän viittaavat luuseriin!



Huoli ei ole vain vanhempien. Pyysin jokin aika sitten opettajiksi ja lastentarhanopettajiksi valmistuvia opiskelijoita lopputentissä kertoman, mikä heidän mielestään on vaikein ja haasteellisin kasvatustehtävä heidän tulevassa työssään. Kukaan ei sanonut, että se olisi aggressiivisuuden, häiriköinnin ja kiusaamisen poiskitkemisen. Lähes poikkeuksetta he kirjoittivat ujojen, hiljaisten ja varautuneiden lasten muodostavan heidän vaikeimman kasvatustehtävänsä. Siis ne lapset, jotka eivät koskaan häiritse muiden oppimisrauhaa, eivät käy käsiksi muihin lapsiin, eivät riko koulun sääntöjä ovat nykykoulun suurin haaste? ”Haasteellisimpia ovat liian empaattiset lapset, koska heillä tulee olemaan myöhemmin vaikeuksia”, kirjoitti eräs opiskelija. Kilpailuyhteiskunnan arvomaailma oli mennyt hyvin perille.



Kun tämä kasvatus sitten tuottaa hedelmää, istumme me aikuiset joukolla alas paheksumaan ja päivittelemään. Huudamme yhteisöllisyyttä apuun ja ihmettelemme, mihin se on kadonnut. Se ei ole kadonnut, vaan se ei ole syntynyt. Yhteisöllisyys tulee kasvattaa ihmiseen, eikä se ole kaikkein yksinkertaisin kasvatustehtävä. Ihminen kun ei ole luonnostaan toisen huomioonottava ja hänen oikeuksiaan kunnioittava. Jos näin olisi, ei heikompien puolustamiseksi tarvittaisi lainsäädäntöä, vaan se hoituisi itsestään. Jos ihminen saa elää ”luontonsa mukaisesti”, tulee käyttöön viidakon laki ja omien oikeuksien valvominen ja puolustaminen hoituvat yhä aggressiivisemmin keinoin. Näin osoittaa tutkimus.



Jokainen vanhempi haluaisi, että hänen lapsensa olisi pärjääjä, ja ellei nyt menestyjä, niin ainakin selviytyjä. Samaan aikaan hän kuitenkin toivoo, että hänen lapsellaan olisi turvanaan yhteisö, jossa ketään ei sorreta, jossa ei jatkuvasti kilpailla, ja joka tukee silloin, kun kilpailussa jääkin rannalle. Hänen lapsensa on se menestyjä, muut saavat muodostaa sen yhteisön. Tämä on kuitenkin mahdoton yhtälö. Ei ihme, jos kaikki ovat lopulta hämmentyneitä ja hukassa.



Liisa Keltikangas-Järvinen

psykologian professori

Helsingin yliopisto

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
27.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kukaan ei käyttäydy tuollalailla syyttä. Olisi varmaan ollut hyvä että tämä Keltikangas olisi viettänyt pitemmän ajan kärpäsenä katossa lapsen kotona, ja katsonut kuinka vanhemmat sitä kohtelee. Kaikella kunnioitusella, 30v olen ollut pph:na, ja kyllä se on vanhempien omassa käytöksessä vikaa, jos lapsi tollalaiilla käyttäytyy.

Vierailija
2/3 |
27.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lasten ja nuorten parissa ja jopa yli 30 vuotta. Tietää todellakin mistä puhuu, alansa huippuosaajia.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Liisa_Keltikangas-J%C3%A4rvinen

kukaan ei käyttäydy tuollalailla syyttä. Olisi

varmaan ollut hyvä että tämä Keltikangas olisi viettänyt pitemmän ajan kärpäsenä katossa lapsen kotona, ja katsonut kuinka vanhemmat sitä kohtelee. Kaikella kunnioitusella, 30v olen ollut pph:na, ja kyllä se on vanhempien omassa käytöksessä vikaa, jos lapsi tollalaiilla käyttäytyy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
27.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä lapset oikeasti tekee mitä mieleen tulee ja osaavat olla julmia jos kotona käytöstä ei ole hillitty ja kerrottu mikä on hyväksyttävää. kyllä 3 vuotias osaa jo kuunnella ja ymmärtää paljon.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi neljä