Eilen tytön huulet turvoksissa ja kipeät, nyt täynnä rupia (ov)
Osaatteko sanoa/auttaa, mikä siihen iski?
Eilen aamulla tyttlö valitti, että huuliin koskeen ja ne oli aika turvoksissa.
Tänä aamuna molemmissa huulissa on pitkät ruvet.
Wtf????
Kiitos!
Kommentit (19)
jos ylä ja alahuuli olivat yhtäaikaa turvoksissa ja nyt pitkät ruvet. Voihan herpes tulla rajunakin mutta kuulostaa kyllä että on allergia tai lapsi on imenyt huulia, nuollut niitä jonkun kutinan tai ärsytys tunteen takia. Se mikä sen on aiheuttanut niin täytyisi miettiä. Pakkanenkin? Epäilisin kuitenkin allergiaa.
sitä kutsutaan myös leikillisesti suu- ja sorkkataudiksi
Alkuoireet ovat rajut. Jos se on se enterorokko, niin sitten kuukauden päästä irtoaa joku kynsi luultavasti ,eli älä hätäile. Kasvaa kyllä.
Herpekseen on estolääkettä tabletteina, mutta ei kai noin nuori voi käyttää.
Mun luokkakaverilla oli 12-vuotiaana tuollaisen näköiset huulet. En tiedä, mikä hänellä oli. Jotain mustaa ainetta siihen laittoi hoidoksi.
Herpes saattaa tulla todella rajuna, eikä ainoastaan yhtenä rakkona vaan koko kasvojen ja muunkin vartalon alueelle.
Siskoni sai täysin tyhjästä, ei ole ollut aikaisemmin, aikuisiällä primääriherpeksen ja oli sen takia yli viikon sairaalassa. Sen jälkeenkin joutui syömään estolääkitystä pitkään uuden iskun ehkäisemiseksi.
Turvotus oli massiivinen. En tuntenut ensi katsomalla siskoani ollenkaan, kun menin ensimmäistä kertaa sairalaan.
jos bebanthen auttaa? paksu kerros.
tänään tyttö oli voipunut, ei jaksanut edes leikkiä. illalla valitti että paleltaa, kuumetta 38,2.
Rakkulat kestää vähintään viikon ennen rupeutumista.
Ensimmäiset rakkuloinnit voi olla aika rajuja.
huulissa, mutta onhan tuokin mahdollista... =( voi ei =(
melkin 100 % ihmisistä kantaa herpesvirusta.
Meillä oli aivan samanlaista pari päivää sitten. Tytllä oli ihan tulipunaiset, turvonneet ja rupiset huulet ja kuumetta yli 39 astetta.
samanlainen allerginen reaktio Blistex-merkkisestä huulirasvasta.
Mikä oli lopputulos? Kai kävitte lapsen kanssa jo lääkärissä...
Meillä lapsi reagoi pähkinään ekan kerran juuri noin. Kannattaa käydä läpi, mitä lapsi söi ennen kuin alkoi turpoamaan.