Mitenkäs teidän taapero on suhtautunut uuteen pikkusiskoon tai -veljeen?
Meillä on 2v2kk ikäinen taapero ja toukan laskettuaika oli maanantaina.
Pariin kaveriperheeseen on tullut kuukauden sisään pari vauvelia ja meidän poju on ollut kiinnostuneena tutkimassa vauvoja ja yrittänt halia ja pusutellakkin (ei olla annettu pusutella, vaikka vauvan vanhemmat olisi antaneetkin luvan, halia on kyllä saanut).
Ollaan laiteltu nyt vauvan tavaroita kuntoon, mm. laitettiin taaperon huoneessa olevaan lipastoon vauvan vaatteita (tarkoitus on laittaa vauva nukkumaan esikoisen huoneeseen n. puoli vuotiaana, mutta vaatteet ja hoitopöytä löytyy esikoisen huoneesta (huone on lähempänä vessaa). Ja taapero on ollut ylpeä apuri, tykännyt tutkia pikkuruisia vaatteita jne. Mutta lelut taas.. Melkein kaikista vauvan leluista (helistimet ym. ihan pienten lelut) poju on hokenut, "MATIN, MATIN, MATIN" eli hänen mielestään kaikki lelut kuuluu hänelle, ei pikkusiskolle tai veljelle.
Tykkää myös jutella ja "lukea" vauvalle ja laulaa (siis vatsalleni) ja tykkää kuunella vauvan puuhia laittamalla korvan masun päälle ja naureskelee vauvan potkuille.