Ehdotus puolustuskyvyn nopeaan parantamiseen
Tarkoitan mitä voimme tehdä nyt itse. Jätän liittoutumisen tästä pois, koska se ottaa aikaa. Mitä voimme tehdä nyt?
- miehistön palvelusaika takaisin kahdeksaan tai mieluummin yhdeksään kuukauteen.
- aliups. ja reserviups edelleen 12 kk
. kertausharjoituksia vähintään kolmen vuoden välein, 10 vrk kerrallaan, siihen saakka kun täyttää 30 vuotta. Ja nämä kaikille sijoitetuille.
- Yli 30 vuotiaille miehistön jäsenille uudet sijoitukset ammattien perusteella, kertaukset viiden vuoden välein kunnes täyttävät 40 vuotta. Sen jälkeen vapaaehtoisia kutsuja.
- Aliupseerit ja upseerit kertaukset 50 vuoteen saakka, viiden vuoden välein. Uudelleensijoitukset siinä samalla
- Sivareille suunniteltava täysin selvät koulutusohjelmat, joihin sisältyy siviilitoiminnan ohjeet sodan varalle.
- Vapaaehtoisia naisia entiseen tapaan sisään
- Aseita lisää, lennokkeja, pst-ohjuksia, ilmatorjuntaa.
Näillä päästään alkuun.
Kommentit (5)
Eikö korona ehdikään tappaa meitä tarpeeksi nopeasti?
Epätietoinen kirjoitti:
Eikö korona ehdikään tappaa meitä tarpeeksi nopeasti?
Ei, koska vastuulinen kansa haki rokotteet niin isoissa määrin.
Ihan hyvä. Kertausharjoitusten kustannuksia voi muuten laskea paljonkin jos reserviläiset kävisivät kertaamassa kotoaan käsin. Kävisivät kuin päivätöissä, illalla rytkyt ja pyssyt peltikaappiin ja kotiin.
palvelunestohyökkäyksien torjuntaan myös lisää satsauksia. Lisää ylipäänsä väkeä tiedustelupalveluun ja virustentorjuntaan ja vastaavaan mutta myös itse opettelemaan hyökkäämään kaikilla keinoilla, joilla tietokonejärjestelmiä opitaan tehokkaasti tuohoamaan viruksilla ym. Nykysodat käydään myös internetissä ja ylipäänsä digitaalisesti, ei vain perinteisenä sotana. Se joka tuhoaa viholliösen ohjusjärjestelmän it-zydeemit, hänen ei välttis tartte käydä fyysistä sotaa ollenkaan
Lisätään tuohon sivari-juttuun. Jos heidän roolinsa olisi kriittisissä yhteiskunnallista toiminnoissa ja niiden varmistamisessa, pilkan heitä kohtaan voisi lopettaa. Palvelusaika edelleen 12 kuukautta. Tässä voisi myös kehittää jonkun alkeellisen komentojärjestelmän, eli jos sivari osoittautuu hyväksi, hänelle voisi myöntää jonkun sivari-arvon, vähän kuin ryhmänjohtaja.