imetys
Vinkkejä. lapseni on 2 ½ viikkoa vanha ja siitä ajasta hän vietti sairaalassa 10 ekaa päiväänsä, oli sokeritipassa, käris hypoglykokemiasta. syöttöajat oli aikatarkkoja, joten lypsin hänelle maitoa, kun rinnalta syöminen ei oikein onnistunut, oli kovin väsynyt siinä alussa. Saanut koko ajan mun rintamaitoa mutta siis pullosta. Sairaalassa koetettiin opetella, mutta ei oikein onnistunut ja nyt kun ollaan päästy kotiin ja tämän yhteiselämän alkuun niin opettelu on edelleen käynnissä, vähän huonolla menestyksellä. Rintani ovat tosi isot, maitoa tulee, PALJON. Rintakumilla onnistuu välillä vähän aikaa, mutta kumi ei meinaa pysyä paikoillaan ja ilman kumia en tahdo saada onnistumaan ollenkaan. Vinkkejä, neuvoja... haluaisin syöttää myös rinnalta.
Kommentit (3)
teillä mutta meillä auttoi, kun lypsin vähän maitoa pois aina ennen syöttöä, että sai paremmin rinnasta otteen, eikä maitoa suihkunnut liikaa suuhun.
tein tätä ekat viikot, kun maitoa oli niin runsaasti...
En tiedä osaanko auttaa mitenkään mutta tsemppiä paljon. Meillä jouduttiin ensin antaan vauvalle sairaalan ohjeistuksen mukaisesti myös pullosta maitoa joten lypsin alkuun paljon. Olen tosi onnellinen siitä, että imetys lähti käyntiin. Neuovoisin ainakin, että jos annat pumpattua niin hörppyyttäminen on paras keino ja mielellään rintaa ainakin useimmiten ensin. Rintakumista olisi hyvä myös päästä eroon vähitellen. Toki joku imettää sillä onnistuneesti pitkäänkin mutta se kyllä helposti pienentää maitomäärää (mikä ehkä olisi ihan hyväkin mutta ei välttämättä jatkossa). Kokeile eri imetysasentoja, meillä on yleensä ollut paras ihan makuultaan kyljellään syöttää. Tuo ylimääräisen pumpppaminen voi myös toimia ja mahdollisesti vauva tarvii röyhtäytyksiä imetysten välillä. Keräintä kantsinee myös käyttää jos toinen rintakin valuttaa kokoajan hulluna kuten mulla alkuun pakkasi olla. Kokeile muuten myös muokata nänniä paremmin vauvan suuhun sopivaksi. Varmaan olet kaikkia konsteja jo koittanutkin. Mutta ehkä tärkein toivottavasti sulla ei ole paljon muuta hommaa ja voit olla paljon vauvan kanssa ihokkain makoilemassa tms. se on yleensä paras juttu imetyksen onnistumiselle.
Jos nyt tuntuu rankalta niin jonkin ajan päästä pääset kyllä vähemmällä kun ei tarvi jatkuvasti pumpata tai lämmitellä korviketta.
Imetystukipuhelimesta tai paikallisesta imetystukiryhmästä kannattaa myös hakea tukea.
rintakumiin hiukan maitoa ennen paikalleen laittoa niin pysyy paremmin paikoillaan.
Ota rintakumi pois imetyksen loppuvaiheessa kun rinta on jo tyhjempi.
Kärsivällisyyttä sulle! Tilanne helpottuu koko ajan kun lapsi kasvaa!