Arka 10-vuotias poika. Onko kellään kokemuksia millainen murrosikä mahtaa olla?
Kommentit (19)
Nyt kannattaa alkaa harjoittelemaan itseilmaisua ja omien rajojen pitämistä ja keskustelua siitä miten tärkeitä ne ovat. Otat selvää miten pelkoja käsitellään.
Murrosiässä saattaa alkaa kapinalliseksi eikä halua kärsiä enää peloistaan.
Vahvista itsetuntoa. Hyvää vuorovaikutusta ja positiivista palautetta. Ehkä joku harrastus mistä saa (lisää) kavereita.
Itse olin ujo ja arka lapsi ja mua kotonakin haukuttiin siitä. Murrosiässä vetäydyin vain enemmän kuoreeni, häpesin itseäni. Noin 16v tuli sitten kapinavaihe ja tein kaikkea typerää ja vaarallista.
Mitä tarkoittaa arka, omani on aina ollut monella tapaa varovainen, fiksu. Paljon kavereita, opettajat aina sanoivat että kun kaverit tekevät hölmöyksiä on kyllä lähellä muttei osallistu (ei ainaan jäänyt kiinni).
Pari kymppisenä pohti miksi mitään ihmeen murrosikää ei tullut, tasaista menoa. Toivottavasti ei tule myöskään 40v.
En nyt tiedä onko arka, neuroottinen ehkä, välinpitämätön. Vierastaa yhä kaikkea ja viihtyy kotona aina, ei käy missään. Korkeintaan on tunnin pois pari kertaa vuodessa kun on ulkona jonkun kaverinsa kanssa. Ilmoittaa siitäkin heti. Hiljaista on. Asustelee huoneessaan ja sinne vien ruokaa. Semmonen murrosikä.
Samanlainen vätys kuin vanhempansa. Pakkoko maailma on täyttää vätyksillä?!
Sillä tavalla arka että alkaa itkemään kun joku asia pelottaa. Esim olimme laivalla risteilyllä perheen kanssa ja alkoi itkemään kun laiva heilui.t.ap
Vierailija kirjoitti:
Sillä tavalla arka että alkaa itkemään kun joku asia pelottaa. Esim olimme laivalla risteilyllä perheen kanssa ja alkoi itkemään kun laiva heilui.t.ap
Eli onko aistiherkkä? Ota selvää asioista äläkä puhu ympäripyöreillä termeillä.
Positiivinen palaute on tärkeää.
Jos ystäviä, niin kannattaisiko kannustaa heidän kanssa olemista.
Miksi ruokit huoneeseen?
Yhdessä ruokailu ja normaalia keskustelua, siinä oppii vuorovaikutusta.
Kastelee öisin ja itkee joka asiaa?
Onhan 10-vuotias vielä ihan lapsi.
Anna kasvaa rauhassa. Kaikilla on oikeus pelätä, jännittää, itkeä tai vetäytyä omaan rauhaan.
Odota muutama vuosi niin testosteroiini pitää huolen siitä reipastumisesta.
Ai 10 vuotiaalla murros ikä eikö se tule vasta 13-15 vuotiaana ? Kaikki on erilaisia. Netti riippuvuus saattaa vaivata tai hyväksikäyttö. Meillä kanssa työkaverin poika homoksi rupesi ei kestä yhtään naisten höpinöitä. Syö pelkästään ulkona ja juo energia juomia. Ei syö mitään äitinsä tekemää. Muutti heti pois kun täytyi 18 ja pääsi töihin. Vihaa naisia.
Ruokit koppiin? Siinä vuoden äiti!
Olin arka lapsi ja murrosikäkin meni arkaillessa, rauhallisesti. Murrosvaihekin on kuitenkin elettävä, joten vanhemmille h*lvetti alkoi vasta kun olin täysi-ikäinen.
Mun poika oli samanlainen, herkkä, arka ja vetäytyvä. 11-vuotiaana alkoi käydä nuorisotalolla kavereiden mukana ja siellä poikaporukassa jokin loksahti kohdilleen, sai enemmän kavereita JS yläkouluun mennessä oli jo kovasti reipastunut.
Nyt 25 v. normaali, pärjäävä aikuinen, kovasti tykätty kaveripiirissään, oletan johtuvan ainakin osin siitä että on edelleen rauhaarakastava ja hyväntahtoinen.
Pidä huoli että pojalla säilyy kontaktit kavereihin ja ulkomaailmaan, tue ja rohkaise, älä tuomitse tai moiti. Eikä ole mikään ihme jos laivan heiluminen itkettää, onhan se aikuistakin epämiellyttävää.
Mies mallia kaivataan. Jos yh mamma kyseessä, niin tuhoat poikasi elämää.
Menetetty tapaus poikasi valitettavasti.