Nettiostoksilla - miten sovitatte mielessänne vaatteita?
Ostaessanne vaatteita netistä miten asuvalintanne tapahtuu?
Klikkaatteko vain kivan värisen ja mallisen koltun ostoskoriin, tilaatte kotiin ja katsotte vasta sitten sopiiko vaate tyyliinne?
Vai kuvitteletteko mielessänne vaatteen itselle päälle ennen ostopäätöstä?
Minulla on ongelmia oman tyylini löytämisen kanssa.
Olen aina ollut ylipainoinen ja nyt lopulta onnistunut hoikistumaan. Aiemmin pukeuduin vain "vähiten sietämättömiin" tokmannikolttuihin. Nyt en tiedä yhtään mitä päälleni pukisin. Kivijalkakauppoihin en vielä uskaltaudu.
Mistä sen voi tietää minkälaiset leikkaukset sopivat parhaiten omalle vartalolle?
Ostaessani vaatteita netistä kuvittelen itseni aina juhliin uudet vaatteet ylläni. Tilaan värikkäitä, räiskyviä ja epäkäytännöllisiä vaatteita, mutta loppujenlopuksi käytän aina vain samoja kulahtaneita farkkuja ja villapaitaa.
Inhoan tätä epävarmuuttani.
Löytyykö vertaistukea?
Kommentit (9)
Youtube pullollaan tyyliin ja muotiin liittyviä tutoriaaleja. Mene ja tiedä.
Nyt kiinnostaa - millaisiin juhliin?
Itse tilaan ja sovitan kotona. Suosin vain tiettyjä värejä omassa pukeutumisessa. Ja luonnonkuituja. Kaikki alusvaatteeni ovat samanlaiset mustat niin ainakin niistä kaikki sopivat täydellisesti yhteen.
En mä osaa sanoa, ihmisten mielikuvitus on niin erilainen, jollekulle on helpompi mielessään hahmottaa näitä juttuja. En ole ikinä ymmärtänyt niitä ihmisiä, joiden pitää vaikka paidan kanssa mennä peilin eteen ja roikottaa sitä edessään nähdäkseen sopiiko se heille. Siis mitä kummaa. Ja olen itsekin paininut painonvaihtelun kanssa, nykyään ilokseni hoikistunut. Mä vaan tiedän mikä mulle sopii, enkä nyt valitettavasti osaa sanoa mistä tuo tieto tulee.
Nykyään monessa verkkokaupassa on pluskokoisiakin malleja myytävät vaatteet päällään, mikä antaa aika hyvän kuvan siitä, miltä vaate voi näyttää, jos ostaja itse ei ole ihan kokoa 34. Tämä on tehnyt verkko-ostamisen vielä helpommaksi kuin ennen, kun vaatteen näkee vähän todellisemmassa tilanteessa.
Vaikka kaiken muun tilaan lähes kokonaan verkosta, niin omat vaatteet on poikkeus. Ne pitää päästä sovittamaan koska joku kuvassa nätti voi omalla päällä ollakin ihan järkky. Enkä jaksa mitään palautusrumbaa.
Käytän tummia perusfarkkuja jotka sopii melkeinpä minkälaisen yläosan kanssa vaan. yleensä tykkään ylisuurista huppareista ja t-paidatkin saa olla löysiä ja rentoja päällä, valitsen aina yksi koon isompaa mitä normaalisti olen koska en halua vartalonmyöteisiä vaatteita( mielestäni epämukavia päällä) Mutta ei minulla mitään "tyyliä" ole, ostan vaan vaatteita jotka on mukavia, usein joskus t-paitoja joissa on kiva printti mistä tykkään.
Vierailija kirjoitti:
Vaikka kaiken muun tilaan lähes kokonaan verkosta, niin omat vaatteet on poikkeus. Ne pitää päästä sovittamaan koska joku kuvassa nätti voi omalla päällä ollakin ihan järkky. Enkä jaksa mitään palautusrumbaa.
Palauttaminen on tehty nykypäivänä aika helpoksi, voi palauttaa samassa pussissa missä tuli, tarra päälle ja sitten vaan postiin
Aina voi palauttaa jos ei ole hyvä päällä, ei sovi, ei ollut sellainen kuni kuvittelit.
On vähän samaa ongelmaa, että käytän vain mukavimpia ja kulahtaneita. Kaappi ois kyllä täynnä kaikkea kivaa ja siistiä mutten keksi oikein mitään syytä käyttää kivoja ja siistejä vaatteita.