Koronarokutukset CV:hen
Kannattaako CV:hen laittaa monetko koronaroketteet on ottanut?
Arvostaako työnantaja hakijaa enemmän kuka kertoo miten paljon on rokotetta ottanut?
#asiallinen
Kommentit (8)
Todella hyvä ehdotus.
Minun tuttavat omissa firmoissaan eivät ehdottomasti kiinostuisi näistä vasemmistoinnostelijoista jota seuraavat kuin talutettavat pässit ohjaajiaan. Piikki joo kiitos toinen joo kiitos.....Mikrosiru joo kiitos.....
Työnantajat arvostavat itsenäisiä ,omilla aivoilla ajattelevia ihmisiä.
Ehdottamasti me täällä ravintola- ja hotellialalla haluamme nähdä että työnhakija huolehtii itsestään ja muiden turvallisuudesta rokotuksien avulle.
Ainakin telealalla se voi olla valttikortti. Onhan rokotettu niiden nanosirujen ansiosta jo valmis tukiasema, jota voi seurata etänä.
Hyvä idea. Ei tarvitsisi työnantajan sitten udella ja painostaa, kuten meillä on tehty. Tullut sähköpostia työterveydestä parikin kertaa, esimieheltä, suora kysymys työterveyshoitajalta. Siinä CV:ssä näkyisi kaikki. laittaisin myös tiedot 20v sitten klamydia-antibioottikuurista.
Respa kirjoitti:
Ehdottamasti me täällä ravintola- ja hotellialalla haluamme nähdä että työnhakija huolehtii itsestään ja muiden turvallisuudesta rokotuksien avulle.
Rokote suojaa vakavalta taudin muodolta rokotteen ottajaa , mikä on muiden turvallisuus ?
Respa kirjoitti:
Ehdottamasti me täällä ravintola- ja hotellialalla haluamme nähdä että työnhakija huolehtii itsestään ja muiden turvallisuudesta rokotuksien avulle.
Jep, teillä onkin ravintola-alalla ensimmäistä kertaa historiassa tilanne, jossa voitte valita hakijoista parhaat päältä, ja heitäkin voi kiristää sillä että jos eivät suostu 7e/h tuntipalkkaan, tulijoita on ovista ja ikkunoista. Ravintola-alaa ei koronan takia työvoimapula vaivaa.
Eiku...
Ei tarvitse laittaa. Kyllä ne työpaikan suunnalta kyselee jos on tarpeen tietää rokotukset koronan suhteen. Siinä on vain yksi kupru. Sinun ei ole pakko kertoa jos et halua. Työnantajalla ei ole oikeutta pakottaa kertomaan terveyteen liittyviä asioita kuten rokotuksia.
Tietysti laitat siihen samaan listaan missä luettelet muutkin saamasi rokotteet.