Tori ostaja otti yhteyttä WhatsApin kautta VAROKAA NÄITÄ
Tämä eestiläinen huijari (+372.....) halusi välttämättä käyttää Postin kuriiri palvelua. Kertoi maksaneensa kaiken valmiiksi ja minun olisi vain pitänyt avata linkki ja täyttä tiedot niin olisin saanut rahani ja kuriiri olisi sitten noutanut tavaran. Minä avasin linkin (vaaratonta koska se oli WhatsAp) ja siellä oli taitavasti kopioitu Postin kuriiri sivut ym. Mutta kun alemmalla oli sitten luottokortin kuva minne olisi pitänyt täyttää kaikki ja myös varmuus numerot niin sain kyllä vahvistuksen epäilyksilleni huijaus yrityksestä.
Blockasin sitten tämän puhelin numeron jotta ei pommittaisi enää kysymyksillä miksen vastaa. ( huomasin myös nopeasti että oli kyseessä Google translation, sen verran hataraa oli Suomen kieli).
Joten olkaa varovaisia. Älkää antako Tori.fi myynti ilmoituksessa lupaa näyttää puhelin numeronne, vaan olkoon kiinnostuneen yhteydessä nimenomaan Tori.fi kautta.
t. HB
Kommentit (4)
En ole ikinä näyttänyt puhelinnumeroa ja hyvin on kauppa käynyt.
Öööö, miksi WhatsAppin linkit vaarattomia olisi?
Mulla ei ole torissa mitään profiileja, mutta olen ostanut sieltä puhelinnumeron avulla. Harmi jos sulle ei kelpaa mun rahat.