Lue keskustelun säännöt.
Koronaepidemia helpottaa, kun suomalaiset ovat sairastaneet koronan. Mitä järkeä lykätä omaa sairastumista, kun se kuitenkin on edessä?
19.01.2022 |
Pahimmillaan käy niin, että lasten talvilomaviikko menee talviloman sijaan Covid-19-taudin väkevissä kourissa.
Mieluummin sitä laskettelee koronaimmuunina Lapin lumilla kuin taistelee hengenvaarallisessa taudissa.
Nyt jos sairastuu, ehtii toipua viikolle 8. Nopean sairastujan etu. Sairastakaa nyt se Covid-19!!!!!!!!!!!!!
Kommentit (3)
Sekin sitä samaa propagandaa jolla haetaan laumasuojaa. Kuka sen on osoittanut että suurin osa altistuu, yhtä hyvin se voi olla 50%.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Taas sama avaus. Montako ketjua tänään teet ap?
No sen verran olisi hyvä porrastaa tätä sairastumista, että terveydenhuollon kapasiteetti kestää. Pieni prosentti ihmisistä kuin kuitenkin saa sen vakavamman tautimuodon.
Toki olisi ollut hienoa, jos päättäjät olisivat huolehtineet terveydenhuollon resurssit ja työntekijöiden määrän kuntoon, niin terveydenhuollon kapasiteetti ja joustavuus kriisitilanteissa olisi parempi. Mutta kun ei ole huolehdittu, niin on varotoimenpitein yritettävä levittää epidemiahuippua vähän pitemmälle ajalle.