Etelä-Suomessakin -20-30 C viikon päästä
Hrrrr....
Ei muuta kun villavaatevarastoja penkomaan.
Kommentit (8)
Luvataan että meri ja järvetkin jäätyvät, naps vaan. Ja Keski-Euroopassa jäädytään kuoliaiksi.
Nykyään ilmatieteenlaitoksen ennustukset ovat menneet pieleen vähän väliä. Myrskyä on luvattu ja pien tuulonen vain tullut esimerkiksi.
kuin sateen/tuulen.
Joka tapauksessa tulee kylmenemään reilusti mutta se ei ole varmaa onko -15 vai -25.
Siitähän selviää kun laittaa kunnolla vaatetta päälle : D
Vielä kun saataisiin kunnolla lunta. Eniten hirvittää kun täytyy lähteä hakemaan joulukuusta mökiltä. Mökki on etelässä joten yleensä tiet ovat sulat. Nyt jos paukauttaa talven ei ole tosiaankaan kiva ajella etuvetoisella autolla mutkaista tietä jossa on kallistukset päin persettä.
Viime talvena oltiin yhdellä mökillä johon oli 20 km päätieltä. Peilijäässä kallistukset tasantarkkaan aina kurvissa ulospäin. Kiva ajella Saabilla (jossa tunnetusti painava keula) hamusi joka kurvissa kohti penkkaa kuin hevosen turpa kauralyhdettä jouluaamuna.
Siitähän selviää kun laittaa kunnolla vaatetta päälle : D Vielä kun saataisiin kunnolla lunta. Eniten hirvittää kun täytyy lähteä hakemaan joulukuusta mökiltä. Mökki on etelässä joten yleensä tiet ovat sulat. Nyt jos paukauttaa talven ei ole tosiaankaan kiva ajella etuvetoisella autolla mutkaista tietä jossa on kallistukset päin persettä. Viime talvena oltiin yhdellä mökillä johon oli 20 km päätieltä. Peilijäässä kallistukset tasantarkkaan aina kurvissa ulospäin. Kiva ajella Saabilla (jossa tunnetusti painava keula) hamusi joka kurvissa kohti penkkaa kuin hevosen turpa kauralyhdettä jouluaamuna.
Matkaa on mökille kuitenvin vaan sen verran, että sillä bensanhinnalla ei saa todellakaan hyvää kuusta. Valitettavasti no sittenpähän luistellaan täytyy kaivaa valmiiksi jonkun kyläläisen numero voi tulla vetämään meidät ojasta pois ; )
sanon minä.. katoppa tota kurakeliäkin nytte... ei se tosta mihinkään muutu