Kuinka kela seuraa vuokratuloja?
Jos sekä vuokralainen ja vuokranantaja saavat kelalta asumistukea ja vuokralainen on toimittanut vuokrasopimuksen kelaan ja vuokranantaja on jättänyt ilmoittaatta vuokratulot verottajalle sekä kelaan, tarkistaako kela vuokralaisen tietojen kautta vuokranantajan tiedot saadakseen selville onko vuokranantaja ilmoittanut vuokratuloista?
Kommentit (7)
Hyvää päivää. Onnea vaan vastauksen saamiselle tuohon.
Kela saa selville kaiken. Aina.
Kela ei seuraa niitä mitenkään, se luottaa siihen, mitä jokainen sille ilmoittaa. Asumistuen hakijan pitää toimittaa kopio vuokrasopimuksesta, mutta asunnon vuokraajalta ei kysellä tietoja. Tuossa tapauksessa Kela ei tarkista asumistukea saavan vuokranantajan tuloja erikseen, vaan luottaa saamiinsa dokumentteihin. Pistokokeita toki tehdään ajoittain.
Kyllä verottaja ottaa sinuun yhteyttä ilmoittamattomista vuokratuloista. Pureksi vaan kynsiäsi ihan rauhassa siihen saakka. Terveisin verotoimiston täti.
Kiitos ilmoituksesta. Asia on siirretty tutkintaan.
KELA
Vuokranantajan asumistuki lakkautetaan saman tien kun vuokralainen alkaa saamaan asumistukea. Lisäksi Kela perii vuokranantajan asumistuet takaisin, koska on todennäköisesti jättänyt ilmoittamatta asumistukea hakiessaan varallisuudestaan (sijoitusasunto). Kela siis ensisijaisesti pistää perintään, ja perittävällä on velvollisuus todistaa, ettei ole pimittänyt tietoja. Kelan silmissä jokainen asiakas on ensisijaisesti rikollinen, kunnes asiakas toisin todistaa.
Onpa siinä virkkeellä pituutta.