Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Perinnönjako

Faralallalllaaa
03.01.2022 |

Mitä mieltä siitä, että suvussa siirretään omaisuutta ennen kuolemaa niille sukulaisille joilla on lapsia esim. edullisilla kaupoilla? Ja heille keillä ei ole lapsia syystä tai toisesta asiaa ei edes esitetä tai kysytä. Ymmärrän toki, että halutaan siirtää omaisuutta suvussa eteenpäin.
Silti jollakin tavalla asiasta tulee hieman paha mieli, sivuutetaan eikä edes keskustella asiasta avoimesti. Oletetaan, että omaisuus menisi jotenkin vääriin käsiin, jos ei ole lapsia, joille se siirtyy taas eteenpäin. Periihän sen lapsettomankin perinnöksi saaman omaisuuden lopulta testamentilla oma suku eli toissijaiset perilliset eikä esim. leski, kunhan huolehtii asiasta avioehdossa ja testamentissa. Sehän on selvää, että lapseton pari testamentissa määrää omasta suvusta perityn omaisuuden pidettäväksi omassa suvussa ja tehdään avioehto, jolla tämä omaisuus määrätään niin erossa kuin kuolemassa avio-oikeuden ulkopuolelle. Ja voihan myös perinnön jättäjä tehdä määräyksen testamenttiin, jossa avio-oikeus määrätään pois. Näin teki oma mummoni lahjoittaessaan omaa perintöään yhden sukupolven yli. Asia on lahjakirjassa määräyksenä ja pitävä.
Omassa suvussani on selvää, että me lapset perimme vanhempamme 50/50 huolimatta siitä, että onko lapsia vaiko ei. Oman osuuteni perii aikanaan sisarusteni lapset ellen ole itse myynyt tätä perittyä omaisuutta ja elänyt mukavasti.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokainen antakoot omaisuutensa kenelle haluaa. Rintaperillinen joka tapauksessa saa lakiosansa niin halutessaan, joten en näe ongelmaa, miksikö sitä ei vanhus voisi eläessään lahjoittaa omaa omaisuuttaan ihan kenelle haluaa millä perusteella haluaa. Mikä etuoikeus sillä tämän tarinan lapsettomalla perillisellä on sen perittävän omaisuuden kohtalosta päättää, ja vielä ennen tämän kuolemaa? Lakiosuutensa saa kyllä kun sen aika on.

Vierailija
2/2 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä ihmeen pysyy suvussa? Se leskikin kun sattuu olemaan sen vainajan lähin omainen ja tietenkin oikeutettu siihen perintöönsä, jos vainaja niin haluaa. Miksi se pitäisi jollekin veljenpojalle mennä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi yhdeksän