TheJerusalemPost: "Israel voi olla täysin suojaton COVID-19:ltä kuukaudessa" - Tarvitaan neljäs kierros
TheJerusalemPost: "Israel voi olla täysin suojaton COVID-19:ltä kuukaudessa" - Tarvitaan neljäs kierros
Raportti: "Israel voi olla täysin suojaton COVID-19:ltä kuukaudessa"
https://m.jpost.com/health-and-wellness/coronavirus/article-689749
25. joulukuuta 2021
"Kuukaudessa tai kahdessa Israelin suoja voi olla melkein sama kuin se oli ennen rokotteita", tietokeskuksen raportissa varoitetaan. "Siirtymä Deltasta Omicroniin saa Israelin muuttumaan kohtuullisen suojan sijaan lähes suojelemattomaksi."
Tiedoissa, jotka The Jerusalem Post arvioi, keskus osoitti, että kolmannen annoksen saaneiden 60-vuotiaiden ja sitä vanhempien suojan odotetaan laskevan 75 prosentista vain 25 prosenttiin kuukauden kuluessa, kun Omicron-variantista tulee hallitseva kanta Israelissa.
Osasyynä tähän on se, että rokote heikkenee nopeasti, kuten terveysministeriön, Weizmann Institute of Sciencen, Hebrew Universityn, Technionin ja Gertner Instituten tutkijoiden komitealle tekemässä erillisessä esityksessä selitettiin.
Weizmannin professori Ron Milon esittämä kaavio osoitti, että Pfizer-rokotteet alkoivat heiketä vain kolmen kuukauden kuluttua sekä toisesta että kolmannesta annoksesta.
"Kahden-neljän viikon sisällä on odotettavissa tartuntoja erittäin suuressa mittakaavassa, joten päätöksentekoaika on lyhyt".
Molemmissa esityksissä kerrottiin, että neljännen rokotteen tarjoaminen suojaa infektiota ja vakavia oireita vastaan ja parantaa siten suojausta. Tämä johtuu siitä, että ensimmäisten kahden kuukauden ajan Pfizer-rokote tarjoaa optimaalisen suojan: 70-90 % suojan ensimmäisellä kuukaudella ja 50-70 % toisella kuukaudella."
Tarkoittaako tämä piikityksiä jatkossa 2-3 kuukauden välein?
Kommentit (2)
Eihän noilla tule mitään täyttä rokotussarjaa vaan teho hiipuu 2 kuukaudessa 50%:iin ja kolmessa 25%:iin. Piikkejä otetaan siis parin kuukauden välein niin kauan kuin covid aiheuttaa epidemiaa ja vakavia oireita osalla, jopa vuosia tai vuosikymmeniä.
Evoluutiobiologi Tuomas Aivelo kertoi aiemmin että covidin muuttuminen "flunssaksi" sairastumisten kautta rokotetuilla/rokottamattomilla saattaa kestää vuosikymmeniä. Koronavirukset kun eivät ole influenssaviruksia, joihin meillä on vuosituhansia hankittua immuniteettia. SARS-CoV-2 -virus on uusi eikä neillä ole siihen SARSin ja MERSin tapaan immuniteettia kuin suppealla ihmisryhmällä.
Kuka on niin hölmö, että uskoo neljännen rokotuksen muuttavan mitään? Viidettä kierrosta odotellessa.