Lapsi ei saa osallistua joulun viettämiseen mummolassa koska ei ole rokotettu
Lapsi/nuori on 13-vuotias ja olisi tehty testi ennen kyläilyä. Suvun muut lapset pääsevät kylään koska ovat rokotettuja taikka sitten nuorempia ilman rokotuksia. Aika karu juttu lapselle kun aina ennen on lähes koko suku kokoontunut yhtessä jouluna. Serkut päässeet viettämään yhdessä aikaa. Turha tässä on valittaa, olisi ottanut piikit. Niinhän kaikki sanovat. Pakottaa ei kuitenkaan toista voi! Eikä testattu terve ihminen levitä koronaa muihin vieraisiin. Kun sitä nyt pelkäävät.
Kommentit (18)
Järjestäkää te huoltajat lapsellenne ikimuistoinen ja koronaturvallinen joulu! Kaikki peliin nyt.
Eikä taatusti saa tämä lapsi edes savukalaa. Kyllä on syystäkin silmät itkuntuhruiset.
En usko aloitusta. Mutta jos olisi tosi, niin kysyisin että voiko tulla jos tehdään huolellisesti kotitesti ennen tapaamista.
Siis provo taikka ei mutta tämmöistä oikeasti tapahtuu. Valitettavasti toiset on niin tarkkoja ja psykoosissa.
Vierailija kirjoitti:
Haluatteko eriarvoistavan yhteiskunnan, jossa erilailla ajattelevat tuomitaan? Jossa sinä voit olla se seuraava erilailla ajatteleva.
Meillähän on jo ennestäänkin eriarvoistava yhteiskunta. Rikkaita kohdellaan paremmin kuin köyhiä, kauniita paremmin kuin rumia, julkkiksia paremmin kuin taviksia jne. Halveksitaan tuilla eläjiä ja työttömiä, mt-ongelmaisia ja mmuuttajia. Ja tasa-arvopuheista huolimatta miehiä kohdellan edelleen paremmin kuin naisia.
Suomi ei ole missään vaiheessa ollut mikään onnela, joka on nyt vasta koronan myötä murtunut.
Kämppäkaverin vanhemmat vaativat, että hän ottaa kotitestin ennen tuloaan. Vanhemmat ovat saaneet 3. rokotuksen jo, ja kämppis 2 kertaa rokotettu.
No, voihan se tauti tietysti tarttua rokotteen saaneillekin, mutta vähän tuntuu liioittelulta. Omat vanhemmat ovat riskiryhmässä, mutta eivät vaadi testiä.
Tähän on tultu, että terve rokottamaton on vaaraksi kahteen tai kolmeen kertaan rokotetuille. Sellainen luotto siihen lääkitykseen.
Pitäkää hauska joulu yhdessä perheen kanssa. Ehkä ne vanhukset tokenee koronahulluudesta vielä joku päivä.
Pakottaa ei tietenkään voi eikä pidä, mutta omien valintojen seurausten kanssa pitää osata elää. Tämä on mainio oppitunti lapsellesi tästä aiheesta.
Aika törkeää ja tunnekylmää menoa sukulaisilta. Tarvitsetteko moisia läheisiä?
Minunkin pitäisi saada asua presidentin linnassa ja lentää yksityiskoneella paratiisiin valtion piikkiin shampanjaa siemaillen, mutta ei kuulema onnistu.
On ihan epäreilua ja eriarvoistava yhteiskunta!!!????!!! ;(((((((
Noo.... tämä onneton lapsi voi leikkiä pihalla sen aikaa kun muut ilakoivat sisällä.
Ja jos oikein höveliksi heittäydytään, sille voi viedä sinne palasen savulohta. Joulun kunniaksi.
Omilla valinnoilla on seuraukset.
Myös isovanhemmilla on oikeus päättää, kenen kanssa joulua viettää.
Rokotetut pääsee joulunviettoon, turha siinä on polkea jalkaa että "mutku mulla on myös oikeus". Ei ole.
Me ei olla ainakaan edes meinattu mihinkään vanhusten luokse nyt lähteä. Juhlitaan ihan mielellämme joulu kotonamme omassa rauhassa ja hyvässä seurassamme.😊
Vierailija kirjoitti:
En usko aloitusta. Mutta jos olisi tosi, niin kysyisin että voiko tulla jos tehdään huolellisesti kotitesti ennen tapaamista.
Niin, usein näissä käy niin, että tauteihin väheksyvästi suhtautuva porskuttavat menemään ja muut väistävät. Meidän sukujouluosallitumiset loppuivat, kun paikalle ilmestyi ihan vähän vaan sairastuneet/toipilaat, sitten taudit oli meillä.
Karu tilanne, mutta se määrää kenelle olisitte menossa. Jos pelko tartunnasta on suuri ei siinä silloin auta järkipuhe ja kotitestit. Ja jos on pienikin riski tartuttaa luulisi, että teidän perheelle olisi kuitenkin mukavampi olla joutumatta vastuuseen koronan tartuttamisesta lähisukulaisille.
Mitä enemmän säälit lastasi sen vaikeampaa se hänelle on. Ehkä kannattaa sinunkin vain olla järkevä ja nauttia joulusta perheen kesken. Älä päästä rokotuskiistaa joulun pääaiheeksi.
Parempi vaan jättää vanhukset elämään omaa elämäänsä ilman vierailuita, kun ei se rokote estä tartuntaa suuntaan tai toiseen.
Haluatteko eriarvoistavan yhteiskunnan, jossa erilailla ajattelevat tuomitaan? Jossa sinä voit olla se seuraava erilailla ajatteleva.