Annatteko lapsenne syödä lunta ollessanne pihalla???
Hyi yöks. Vaikka asuisi maaseudulla niin ei sitä lunta kannata antaa lasten syödä!
Kommentit (18)
Ei sitä sisään kannata tuoda. Ennemmin syö pihalla.
En anna, mutta eipä sitä voi estääkään. Vain kuonokoppa ja käsiraudat estäisi meidän taaperoa :D
Söin lunta pienenä, alakouluiässäkin. Ihan hengissä olen yhä, eikä mulla lapsenakaan juuri (maha) tauteja ollut.
Päiväkodissa töissä ja kyllähän se kielletään, mutta aina ne jossain puun takana sitä lunta suuhunsa lappaa. Kesällä sitten hiekkaa ja kuravettä.
En olen koskaan pihalla, åpäihteetön elämä.
Söin pienenä lunta, muistan vieläkin, miten hyvää se oli.
Miksi lunta ei saisi syödä eli mikä vastasataneessa lumessa aiheuttaa sinussa puistatuksia? Vesijohtovesi monessa kaupungissa on likaisempaa.
Ai että, rakastin pureskella jääpuikkoja lapsena!!
Ainoastaan keltaista lunta, se kun on terveellistä
Vierailija kirjoitti:
En kyllä muista, että lapseni olisivat koskaan koittaneetkaan syödä lunta. Mutta sehän on universaali totuus, että ainakaan keltaista lunta ei kannata syödä.
Dementia nykyisin yleistyy jo nuoremmalla iällä, älä huolestu.
Syön itsekin ja säästän jäätelökuluissa.
Emäni ei pääse enää sekaantumaan asioihini.
Varmaan lähesiriippuvuustakertumistuskissaan konttaa itse pihalla syömässä lunta.
Tutkimukset osoittavat, että PFAS-aineet ovat levinneet niin laajalle, ettei sadevettä ole enää turvallista juoda missään päin maapalloa. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/6b5dfda2-18c1-40b9-b7ae-c1209583948f
Sama pätee lumeenkin.
En kyllä muista, että lapseni olisivat koskaan koittaneetkaan syödä lunta. Mutta sehän on universaali totuus, että ainakaan keltaista lunta ei kannata syödä.