Paljon teillä kuluu vessapaperia päivässä/viikossa? Monihenkinen perhe?
Meillä kuluu kahdestaan vaihtelevasti noin 6-8 rullaa viikossa. 🚽🧻
Kommentit (19)
Rulla 1.5 viikkoa. Kaksi henkilöä. Toinen ei taida paperia juuri käyttää.
Vierailija kirjoitti:
Rulla 1.5 viikkoa. Kaksi henkilöä. Toinen ei taida paperia juuri käyttää.
Ei taida kumpikaan käyttää
Sanoisin että rulla menee viikossa. Yksinelävä.
Tuntuu et menee ihan hitosti, asu yksin tai kaksin, mut en oo koskaan pitäny kirjaa asiasta.
Luultavasti menee saman verran ku kaikilla muillakin keskimäärin.
Jos menis joku 2 rullaa viikossa / 2 hlöä niin se ois varmaan joku 3-4 euron kulu / kuukausi.
Alan pitää kirjaa asiasta jos paperikulut 5-10 kertaistuu. Ja ehdotan ehkä että aletaan käyttää bideetä.
Varmaan rulla tai kaksi viikossa, kaksi ihmistä.
Vierailija kirjoitti:
0,8 rullaa vuorokaudessa.
1 henkilö
6 rullaa päivässä, yksi henkilö. Joka aamu käyn kaupassa ostamassa uuden 6 rullan paketin.
0 rullaa. Pesen vedellä ja käyn suihkussa 2 kertaa päivässä.
T: Mies
Rulla päivässä, neljä henkilöä.
Mies kitsastelee paperin kanssa ja huomauttelee, että sitä kuluu hirveästi, mutta tämän ketjun lyhyelläkin otannalla näyttäisi olevan ihan normi tahti.
Viikossa n.8 rullaa, kolme henkilöä.
Tämän ketjun perusteella alan ymmärtää viimevuotista koronapandemiavessapaperinhamstraushysteriaa.
Miten saatte noin kauheasti paperia kulumaan? Viisi arkkia päällekkäin? Repäisettekö metrin josta käytätte ensimmäisen arkin? Vaikuttaako paperinkulutukseen rullan kiertosuunta?
Joku humanisti saisi vauvapalstan vessapaperikulutusketjuista repäistyä gradun.
Väitöskirjan hän voi tehdä hylsyn uusiokäytöstä. Vauvapalstalta löytyy aineistoa siihenkin.
Rulla päivässä vähintään. Jatkuva ripuli.
Rulla viikossa, asun yksin. Ei pieneen hätään tarvitse kuin kaksi arkkia (taitettuna), isommalle vähän enemmän, mutta ei sitä isoakaan tule kuin kerran päivässä ettei siinäkään kauheasti paperia kulu.
Meillä kuluu paljon vessapaperia. Todellakin paljon, kun lukee näitä kulutusjuttuja. Meillä ei kukaan varmaan pyyhi jollakin kahdella arkilla kerrallaan, vaan paperia käytetään niin, että ei tarvitse sormilla raapia. Tosin kulutukseen vaikuttaa sekin, että paperilla pyyhitään paljon muutakin, välillä jopa ruokapöytää myöten, siihen niistetään ja välillä kun lattialla on milloin mitäkin likatahraa tai länttiä, niin sekin saatetaan pyyhkäistä vessapaperilla. Mutta en ole kulutusta laskenut, vaihtelee varmaan. Välillä voi mennä päivässä useampikin rulla ja välillä kestää yksi useamman päivän. Papereissahan on myös aivan hurjasti eroa. Jotkut oh ihan ohuita ja menee hetkessä puoli rullaa, ja jotkut sellaista peltiä, että ei tarvitse suurinpiirtein kuin yhden arkin kerrallaan.
2 rullaa viikossa, 1 henkilö.