Mistä johtuu että työkaveri käyttää aikansa toisten kyttäämiseen ja arvosteluun?
On todella onnellinen kun huomaa jonkun tehneen virheen tms... Aika kuluu toisten työnteon kyttäämiseen, on taitava välttelemään töitä. Eihän niitä virheitä tule kun ei mitään teekään.
Olen huomannut että minun on vaikea sietää tätä henkilöä työkaverina. Pelkään että sanon jotakin ilkeää hänestä. On erittäin arvostettu ihminen joten tiedän että suu on pidettävä kiinni.
Kommentit (4)
Näihin vapaamatkustajiin törmää aika-ajoin.
Luulisi siltäkin pomo löytyvän jolle "hyvässä hengessä" voisi avautua....
Johtuu siitä että olet naisvaltaisella alalla
On huono itsetunto, tietää olevansa sluipailija itse, joten yrittää kääntää huomion omasta laiskottelustaan pois. Katkera elämälle, peruskateellinen yms.
Olen kohdannut edellisessä työpaikassa tälläisen henkilön, joka kävi aina neljän maissa puhumassa jotain asiaa huoneessa ja yllättäin asiaa oli aina poistuneelle. Kaikki tajusi, että kyttäsi meidän työaikoja ja kanteli esimiehelle. Panetteli, vähätteli jne. myös jatkuvasti toisia selän takana. Lempivirke alkoi: "en mäkään nyt kaikkea osaa, mutta sanon kyllä nyt suoraan..."
On vähemmän koulutettu kuin minä ja ilmeisesti sen takia on huono itsetunto tms.
Yrittää narauttaa aina virheistä, oikein kyttää että minä tai joku toinen epäonnistuisi. Jos teen jotain hyvin, niin silloinkin yrittää aina jollain tavalla vähätellä työsuoritustani.
Juoruilee entisistä työkavereistaan, minkä takia en itse hänelle kerrokaan juuri mitään yksityiselämästäni.
Toisaalta jos huomaa, että joku ei pidä hänestä niin yrittää saada tämän puolelleen kehumalla ulkonäköä tai jotain muuta. Ja heti perään hehkuttaa, miten sai toisen "puolelleen" vähän kehumalla kampausta tms. Eli paljastaa tyhmyyksissään itse oman toimintatapansa.