Opiskelijajuhlissa tarjottiin porsaanlihaa, vasemmisto kuvasi tapahtuman järjestäjä pahoittelee eikä jatkossa tarjota muuta kuin kasvisruokaa
0:40
MTV
Uutiset
Katso video: Tämä perinne opiskelijajuhlissa oli liikaa – sian pää "leikataan" teatraalisesti lavalla.
JULKAISTU 5 MINUUTTIA SITTEN
Aalto-yliopiston opiskelijoiden järjestämät sikajuhlat muuttavat muotoaan eläinaktivistien tempauksen jälkeen.
Tuotantotalouden opiskelijoiden Prodeko-ainejärjestö järjesti torstaina Sikajuhlat-nimisen tapahtuman Espoon Otaniemessä.
Juhlissa oli tänä vuonna myös vegaaniaktivisteja, jotka julkaisivat kuvia ja videoita tapahtumasta.
Mainos (artikkeli jatkuu alla)
Vegaaniaktivistien kuvaamalla videolla nähdään, kuinka porsaanlihaa tarjoillaan opiskelijoille
Ohjelmaosuuden jälkeen kokonainen sika tarjottiin yleisölle juhlaruokana.
Ainejärjestö luopuu siasta
Aalto-yliopiston ainejärjestö Prodeko kertoi perjantaina omalla Instagram-tilillään reagoivansa saatuun palautteeseen.
– Pahoittelemme, ettemme ole aikaisemmin puuttuneet kyseiseen perinteeseen itsenäisesti. Kiitos tämän perinteen esille tuomisesta ja sen ongelmallisuuden todentamisesta, Instagram-julkaisussa todetaan.
Mäntylän mukaan ainejärjestössä on viime vuosina keskusteltu sian tarpeellisuudesta ja pohdittu sen ongelmallisuutta. Juhlien muu ruokatarjoilu onkin ollut pääosin kasvisruokaa.
Hämmentävää että edelleen vasemmistohallituksen aikana yksityinen saa ostaa joulukinkun. Helsingissä pelkästään kaupungin poliittinen johto saa juhla-aterioillaan edelleen liharuokia.
Kai tämä on vitsi vai onko nyky teekkarit kastroitu?