Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työpaikka

Vierailija
09.06.2008 |

Mulla on aika kinkkinen työjuttu meneillään, johon haluaisin mielipiteitä. Olen sosiaalialalla ja mulla on sijaisuus, joka on loppumaisillaan. Jatkoa on tarjottu, mutta... Mieheni yrityksessä, eri ala, olisi myös itselleni töitä. Joka siis takaisi pitemmän "uran" ja pystyisin myös tekemään töitä kotona. Joka sitten taas lasten kannalta olisi ihanteellinen vaihtoehto. Esikoinen aloittaa koulun ja kaksi nuorempaa saisivat olla lyhyempiä päiviä hoidossa. Nyt heillä on ajoittain aika pitkiäkin hoitopäiviä. Taloudellisisti mun tilanne ei juurikaan muuttuisi, mieheni sitten taas pystyisi tehostamaan omia päiviään, koska ei tarvitsisi hakea lapsia mun iltavuoropäivinä. Hänellä palkka huomattavasti parempi kuin minulla. Ajatus kiehtoo kovasti, uuden alan kyllä oppisin. Silti joku pieni pelko jäytää taka-alalla. Nyt siis asiallisia kommnetteja, kiitos!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
09.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mikäs tossa nyt niin hankalaa on? Jos työ miehesi yrityksessä kiinnostaa, niin mene sinne. Mikä ihme sua pelottaa? Mua pelottais pätkätyöt paljon enemmän. Tosin jos voit ensin tehdä sen sijaisuuden jatkonkin loppuun ja mennä sitten miehesi firmaan, niin mikäs siinä sitten.

Vierailija
2/2 |
09.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Välillä, jos on heikompi kuukausi, jäytää pelko takapuolessa kun koko perheen elanto on kiinni samassa puljussa, mutta toisaalta työskentely on tehokkaampaa kun voin kiireisinä aikoina miestä auttaa ja hänelle jää enemmän aikaa itse rahan tekemiseen.



Toisekseen en oikein ikinä ole viihtynyt missään virastoaikatyössä, joten tämä sopii hyvin. Kolmas pointti on se, että vaikka minulla mielestäni olisi osaamista ja aivojakin, työnantajat eivät ole koskaan panostaneet siihen, että saisin kehittyä ja edetä. Työnkuvaa on vain yksisilmäisesti tuijotettu ja ne haastavimmat työt jaetaan akateemisille, joilla on pätevyytensä todisteena paperi, vaikka käytännön osaamisa ei olisikaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi yksi