Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Keräilettekö jotain erityistä kummilapsillenne?
07.12.2009 |
Pienin kummilapsemme on 1,5v ja ajattelin että ehkä olisi kiva alkaa antaa jotain keräiltävää sarjaa tms. lahjaksi (joulut, synttärit). Kertokaa vinkkejä, mitä itse keräilette heille!
Kommentit (2)
että olisi aika ottaa tavarat, esim. astiat, käyttöön, ne ovat junteita mitä löytyy. Vrt, nyt 1990-luvun alun kamat. Minusta astiasarjojen kerääminen on tyhmintä mitä lapselle voi ostaa. Ei pieni eikä edes vähän isompi lapsi innostu astioista tai osaa arvostaa niitä. Ehkä niitä sitten arvostaa 40-vuotiaana, kun ne ovat "retroa". Mutta eikö tuo aikajänne nyt ole vähän nauretta?
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
tämä ei nyt ollut ihan sitä, mitä kysyit mutta näin mä olen tämän ajatellut. Sitten kun lapsi tulee isoksi ja muuttaa omaan kotiin, voin ostaa hänelle ne astiastot ja ruokailuvälineet ja helmikaulakorut kerralla. Tässä vaiheessa, kun hän kasvaa, keräilen känelle hyviä muistoja, niin että hän osaa sitten aikanaan noita ostettavia juttuja oikein käyttää ja arvostaa.