Miksi niin monet Välimeren ihmiset harmaantuvat nuorina?
Kommentit (7)
Vai siitä, että tummissa hiuksissa harmaa näkyy selvemmin?
Useimmat tummahiuksiset mutta vaaleaihoiset harmaantuu. Itselläni alkoi noin 30 v:nä. 35v asti olen värjännyt, koska en tahdo vielä olla harmaapää.
Vierailija kirjoitti:
Vai siitä, että tummissa hiuksissa harmaa näkyy selvemmin?
Tuo on totta. Itselläni eivät vieläkään harmaat näy, kun on vaaleat hiukset ja ikää on jo yli 70 v. Mustassa tukassa harmaat suortuvat näkyvät heti.
Veikkaan että ne harmaat vaan näkyy paremmin tummissa hiuksissa.
Esim. omassa tummanvaaleissa hiuksissani olen havainnut muutamia harmaita haivenia, mutta hukkuvat "aurinkoraitojen" sekaan.
Kävi ilmi, että harmaat hiuskarvat alkoivat saada alkuperäistä väritystään takaisin, kun ihmisen elämässä alkoi aiempaa stressittömämpi vaihe.
Tutkijat totesivat ilmiön todeksi esimerkiksi yhden koehenkilön kohdalla, kun hän lähti kahden viikon lomamatkalle.
Toinen esimerkki ilmiöstä nähtiin naisen kohdalla, joka pääsi irti eron aiheuttamasta stressistä.
MIKÄLI TUTKIMUSRAPORTTIA on uskominen, on ”anti-harmaantumista” havaittu nyt siis toistaiseksi vain yksittäisten hajanaisten hiuskarvojen kohdalla, joten ei ole tiedossa, voisivatko harmaahiuksisen henkilön kaikki hiuskarvat saada värinsä takaisin stressin helpottaessa.
Ei mun mielestä näy. Ex-anoppi, espanjalainen 75- vuotiaana näyttää n. 65-vuotiaalta, ei harmaita ja aina huoliteltu. En tosin tiedä värjääkö harmaat peittoon. Exällä oli muutama harmaa rintakarva, pari harmaata yksittäistä hiusta n. 40- 45- vuotiaana, hiukset mustat. Muutenkaan harmaantuminen ei pistä silmiin ainakaan espanjalaisissa.
Johtuu geeniperimästä