Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mies valittaa minun tekemästä ruuasta

Vierailija
09.11.2021 |

Alkuun mies valitti kun en masennukselta ja matalien rauta-arvojen takia vaan saanut itseäni tekemään ruokaa, kun en jaksanut tehdä mitään muutakaan.

Nyt kun olen jaksanut taas väsätä ruuan niin valittaa jokaisesta ruuasta mitä teen. Siis ihan jokaisesta jotain, vaikka ovat siis ihan perusruokia, eikä todellakaan pahanmakuisia, toisin kuin miehen öpökset (ei pidä itsekään omista ruuistaan useimmiten).

"En tykkää tästä kasvisversiosta"
"Tässä olisi voinut olla enemmän suolaa"
"Onko tää kastike liian löysää"

Mulla menee hermot kun aina pitää valittaa, kun mulle on pienestä pitäen opetettu että ei saa valittaa toisten tekemästä ruuasta vaikka ei olisi hyvää. Syö sitten vähemmän sitä ja lisäksi jotain muuta.

Tein taas vinot pinot pinaattilettuja ja perunamuusia, mutta nyt on seuraavana päivänä väsäämässä itselleen ja muksulleen muuta ruokaa, vaikka muksukin pinaattiletuista tykkäsi.

Sanon tästä kyllä tänään kiltisti miehelle, mutta nyt piti päästää vaan höyryjä.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
09.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä sitten tee miehelle ruokaa jos hänelle ei kelpaa.

Vierailija
2/9 |
09.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä ongelma? Teet ruoan itsellesi. Mies tehköön omansa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
09.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap, peruskoulun oppimäärään kuuluu pakollinen köksä. Myös ukkosi lienee suorittanut sen. Sano sille että jos ei sun safkat kelpaa niin kokatkoon ite. Sinä et ole sen mutsi.

Vierailija
4/9 |
09.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ruokaa - ei valitusta!

Vierailija
5/9 |
09.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin mies valitti joskus ruuasta. Sanoin että hän voi ostaa vastuun ruuanlaitosta jos ei kelpaa. :)

Vierailija
6/9 |
09.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan varmasti jos mies alkais valittaan tollasista asioista ("kastike liian löysää") niin saisi tehdä itse omat sapuskansa. Onneksi tuli valittua mies, joka ei valita, vaikka sen oma äiti tekee herkullisia ruokia ja minä olen hyvin keskinkertainen ruuanlaittaja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
09.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aha, kiitos tästä tiedosta.

Vierailija
8/9 |
09.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä mies on erinomainen ruuanlaittaja ja siksi hän ottaa päävastuun ruokahuollosta. Hän on myös se, joka leipasee suolaiset ja makeat tarjottavat juhliin. Ei ole kuitenkaan ikinä valittanut minun tekemistä ruuista, vaikkei ne yllä hänen tasolleen. Tehkää molemmat omanne, jos ei kelpaa tai tehkööt hän, jos osaa paremmin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
09.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

” Sanon tästä kyllä tänään kiltisti miehelle, mutta nyt piti päästää vaan höyryjä.”

Tässä taitaa olla teillä parisuhteen suurin ongelma. Ei tällaisia asioita, oli ne kuinka pieniä tai suuria tahansa, pidetä sisällään monta päivää, kunnes niistä on pakko kiukuspäissään avautua vauvapalstalla. Ja sen jälkeen ei myöskään mennä miehelle kiltisti ehdottelemaan, että voisiko puhua nätimmin.

Asiat pitää sanoa suoraan niinkuin ne kokee, ja toisen henkilön pitää kyetä ottamaan palaute vastaan. Sen jälkeen asiasta keskustellaan ja löydetään ratkaisu. Tätä on parisuhde. Avoimuutta omista ajatuksista ja tunteista ja yhdessä kasvamista.

Esimerkkinä teidän keissistä. Mies kokee, että ruoka ei ole sellaista mitä hän haluaa syödä, mutta varmaan on kumminkin ihan tyytyväinen siitä, että nykyään puoliso kokkaa. Hän on töksäytellyt omia pettymyksen tunteitaan. Onkohan hänen todellinen ongelma esim, että haluaa liharuokaa ja mausteisempaa? (Tämä on arvaus ja esimerkki). Tällöin hänen tulee sanoa tuo asia suoraan, ja myöskin todeta mielellään todeta, että on kiva että sinä teet nykyään ruokaa. Ehkä pahoitat mielesi, ehkä et, mutta sen jälkeen keskustelette ja löydätte kompromissin.

Ja sama toisin päin. Sinua ketuttaa miehen kommentit. Sanot asian suoraan ja saman tien kun ongelma ilmenee. Ehkä mies pahastuu, jopa alkaa väittelemään, mutta sitten te käytte pakollisen keskustelun ja löydätte ratkaisun ongelmaan. Ongelmaa pitää olla kuitenkin sen verran selkeä itsellesi, että pystyt sen sitten verbaalisesti miehelle kommunikoimaan. Sitten te voitte sen yhdessä ratkaista.

Herranjumala mitä aikuisteinejä taas.. Toivottavasti oli porvoolainen.