Ruokamyrkytys vanhasta ruuasta?
Huomasin että valmiiksi kypsä broileri kestääkin avattuna vain 1 päivän. Söin sitä vain yhden pienen palan, kun huomasin että paketti on ollut auki jääkaapissa 2-3päivää. Iskeekö ruokamyrkytys?
Kommentit (16)
Seuraile vointiasi ja hakeudu hoitoon, jos tulee ongelmia.
Muista myös, että löysä kakka ei ole ruokamyrkytys.
Eikö kana juuri ole yksi pahimmista ruokamyrkytysten aiheuttajista?
Höpsis, ei se jääkaapissa miksikään ole mennyt!
Jos olet pitänyt sen jääkaapissasi ja jääkaappisi on oikeassa lämpötilassa JA kana tuoksuu tuoreelta ja näyttää hyvältä, niin tuskin sinä siitä ruokamyrkytystä sait. Omia aisteja kannattaa käyttää. Niin pihi en silti olisi, että ottaisin tuollaisia riskejä ainakaan lasten ruuan suhteen.
Vierailija kirjoitti:
Höpsis, ei se jääkaapissa miksikään ole mennyt!
Ei se jääkaappi ruuan pilaantumista estä, hidastaa vain. Mutta tällä en siis tarkoita, että ap:n kana olisi jo pilalla, viimeistä käyttöpäivämäärää kannattaa silti yleensä noudattaa.
Ei kai tässä piheydestä ollut kiinni. Kanaa oli jääkaapissa ja ajattelin että syönpä sen loppuun. Ei haissut. Tosiaan yhden suikaleet ehdin syödä ja loput heitin pois.
-ap
Viimeinen käyttöpäivämäärä oli 11.11. Mutta paketissa luki että säilyy vain 1 päivän avattuna. Voi olla että avasin sen pe tai la.
Vierailija kirjoitti:
Ei kai tässä piheydestä ollut kiinni. Kanaa oli jääkaapissa ja ajattelin että syönpä sen loppuun. Ei haissut. Tosiaan yhden suikaleet ehdin syödä ja loput heitin pois.
-ap
En puhunut sinusta, vaan yleisesti viimeisen käyttöpäivämäärän ylittäneen ruuan syömisestä. Monelle se on rahakysymys. Itse ottaisin riskejä korkeintaan omalla kohdallani, en lasten
8
En kyllä itsekään yleensä syö viimeisen käyttöpäivän jälkeen enää mitään tuotteita. No ehkä leipää jos näyttää normaalilta.
-ap
Vierailija kirjoitti:
En kyllä itsekään yleensä syö viimeisen käyttöpäivän jälkeen enää mitään tuotteita. No ehkä leipää jos näyttää normaalilta.
-ap
Missä leivässä on viimeinen käyttöpäivä? Parasta ennen- päiväyksiä olen niissä vain nähnyt?
Olisiko gluteenittomassa? Tai ehkä näissä hiilihydraatittomissa? Niissä voisikin olla?
Minulla ei ole koskaan ollut ruokamyrkytystä, eikä kukaan ole koskaan saanut ruokamyrkytystä tekemästäni ruuasta, kohta 40 vuotta olen enemmän ja vähemmän kokkaillut, viimeiset 20 vuotta joka päivä ja välillä tuntuu että koko päivän.
En katso parasta ennen- päiväyksiä, niissä tuotteissa mietin, miten olen ne säilyttänyt, näyttääkö ne hyvältä, tuoksuuko ne ok, maistuuko ok. Käyttöön, jos vaikuttavat kelvollisilta. Joku näkkileipä ei happane sekunnissa parasta ennen- päiväyksen jälkeen. Joku kaurajauho taas kyllä ihan oikeasti alkaa härskiintyä jossain vaiheessa. Maito säilyy viileänä vuodenaikana helposti viikon yli parasta ennen- päiväyksen, jukurtti kuukauden. Voista haistaa kyllä, jos se alkaa härskiintymään, voihappo on aika tujun hajuista.
Kalan kanssa olen varmaan kaikkein tarkin, se on usein jo epäilyttävää ennen viimeistä käyttöpäivää. Kanan kanssa en ole mitenkään erityisen tarkka, ellei kyse ole kananjauhelihasta - ihan samalla tavalla myös sikanauta tai vaikka lampaanjauheliha on riskituote, aina kun tuote "rikotaan" sillä on enemmän pinta-alaa, jossa bakteerit pääsevät muhimaan. Onneksi voin sitten lykätä nämä epäilyttävät kissoille ja koiralle, ei tarvitse kompostiin heittää.
Kanaa meillä syödään valmistuksen jälkeen 3-4 päivän päästä vielä, tosin yleensä viimeistään seuraavana päivänä. Usein teenkin ihan tarkoituksella vaikka kanankoipia ylimääräisiä, että sitten seuraavana tai sitä seuraavana päivänä niitä on tarjolla niille, joille sen päivän ruoka (kala tai makkara) ei kelpaa.
Olen ilmeisesti vain onnekas, kun mitään ruokamyrkytyksiä ei ole tullut.
Älä huoli, se on munat mitkä pilaantuu, ei kanat.