Mistä löytyy hyviä kauhutarinoita? Kummitusjuttuja ja saa myös kertoa omansa jos sellainen on
Vähän jännitystä halloweeniin!
Tiedätkö hyviä kummitusjuttuja?
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
Muiistan istuttiin kavereiden kanssa eräässä takkahuoneessa jossa oli kynttelikköjä. SItten oli vanajanlinnnassa oli erän sukulaisen hääät ja siellä oli kummituskia mutta olin niiin rohkea että olin kiinnostunut lähtemään vaeltamaan pimeää vanajanlinnaaa seikkailemaan siellä sellaisissa paikoissa joista "Kummituksen" voisi tavata.
Joteenkin romantisoin sillloin koko kummitus aaatteen klassisen musiikin taustalla kun siellä oli parvella flyyygeli ja ajattelin että haluaan tutustua niiihin paremmin.
Minulta löytyy tämä kirja omasta hyllystä.
Myytillisiä tarinoita
https://kirjat.finlit.fi/sivu/tuote/myytillisia-tarinoita/1279351
Siihen aikaan ei osattukaan iltaisin puhua muusta kuin hiisistä, metsänhaltijoista, tontuista, ennuksista eli kuolleitten kulkemisista, piruista ja muista semmoisista. Näistä isojen ihmisten jutuista tulimme me lapset sangen aroiksi. Kun ei ollut muuta ajanvietettä ihmisillä siihen aikaan, puhuttiin semmoisia hirveitä asioita.
Yliluonnollinen kiehtoi entisaikojen suomalaisia suuresti, eikä meidän laitamme ole toisin. Pitkään loppuunmyytynä ollut klassikkoteos Myytillisiä tarinoita kokoaa yhteen vanhan kansan yliluonnolliset, jännittävät, oudot ja pelottavatkin tarinat.
Lauri Simonsuuren toimittama kokoelma johdattaa lukijansa maailmaan, jossa kummitukset, haltiat, peikot, jättiläiset, noidat ja muut yliluonnolliset olennot olivat osa ihmisten jokapäiväistä arkielämää.
Muistan että nuorena poikana ostimme divarista Shokki-sarjakuvalehtiä ja menimme lukemaan niitä hautausmaalle. Niissä oli värilliset kannet mutta itse sarjakuvat olivat mustavalkoisia.
Shokki lehden mainoslause oli "ei lapsille eikä heikkohermoisille."
https://moog.antikvariaattimakedonia.fi/index.php?sivu=lehti&moog_lehti…
https://moog.antikvariaattimakedonia.fi/index.php?sivu=lehdet&moog_sarj…
Olipa kerran, vuonna 1985 todennäköisesti hylätty huvila keskellä metsää, jonka sisäänpääsy vaati koodin, ja oli lähes mahdotonta selvittää, mikä se koodi oli. Kerran eräälle av-palstalaiselle tuli kutsuviesti kyseiseen paikkaan, jossa oli esiintyminen kyseisen henkilön kaverina ja jossa luki osoite ja myös sisäänpääsyoven koodi. Hän oli todella ihmeissään että mitäköhän tämä meinaa, mutta silti luotti kyseiseen kutsuviestiin. Sitten kun hän saapui paikalle, koko paikka oli aivan kuollut ja jotenkin kuumottavan oloinen, mutta samalla aika riemukas tunnelma siellä oli. Hylättyjä nukkeja heitetty lattialle, rikkinäisiä karkkikoneita, epäilyttävää graffittia ja pellenaamoja seinillä. Hän sitten päätti kulkea venttiilien läpi, hän sitten alkoi kuulla jotain hyvin pahaenteisen oloisia ääniä, joita hän huomasi tulevan kellarista. Sitten kun hän avasi kellarin tuuletuskansin, hän huomasi saapuneensa lehmien teurastamoon. Sitten hän löysi oranssin avaimen, jossa luki "aika ei mene pitkäksi". Sitten kun otin avaimen käteen joku poltergeist tuli aiheuttamaan minulle sydärin. Jouduin sen jälkeen sairaalaan.
Lue vaikka alkuun kirja Olevaisen yöpuoli. Löytyi takavuosina ihan netistä pdf:nnä. Siinäpä mielenkiintoisia ja jännittäviä kansantarinoita aina 1700-luvun lopulta nykypäiviin (1974) asti. Tositarinoita!
Egar Allan Poe on aina hyvä.
Suomalaisia tarinoita kirjassa Myytillisiä tarinoita, SKS
Muiistan istuttiin kavereiden kanssa eräässä takkahuoneessa jossa oli kynttelikköjä. SItten oli vanajanlinnnassa oli erän sukulaisen hääät ja siellä oli kummituskia mutta olin niiin rohkea että olin kiinnostunut lähtemään vaeltamaan pimeää vanajanlinnaaa seikkailemaan siellä sellaisissa paikoissa joista "Kummituksen" voisi tavata.