Hyviä psykologisia trillereitä - kirjoja etsiskelen
Tykkäisin lukea psykologisisia trillereitä. Esimerkiksi Ashley Audrainin kirja Lapsirakas imaisi heti mukaansa. Samoin jotkut Ruth Rendellin kirjat ovat hyviä.
Mutta en oikein tiedä, mitä seuraavaksi lukisin tai kuuntelisin. Vinkkejä?
Kommentit (52)
Paras tähän mennessä mielestäni Pierre Lemaitren Verihäät. Välillä menee kyllä jopa psykologisen kauhun puolelle.
Ruth Rendellin aliaksen Barbara Vinen kirjat ovat myös hyviä.
Kertokaa myös mistä kertoo, kiinnostaa minuakin!
Tana French, Paula Hawkins, Liane Moriarty
Jostain syystä suurin osa psykologisista trillereistä on brittiläisten naisten kirjoittamia, joku Camilla Läckberg on yrittänyt, mut tuloksena hirveetä schaibaa. #Syyllinen ihan ok
Pierre Lemaitren kirjat. Kaikki lukemani ovat olleet hyviä, loppuratkaisu yllättää.
Vierailija kirjoitti:
Pierre Lemaitren kirjat. Kaikki lukemani ovat olleet hyviä, loppuratkaisu yllättää.
Mutta itse olin vähän pettynyt, kun ei ne kaikki olekaan psykologisia trillereitä, esim. Näkemiin taivaassa, Tuhon lapset ja Tulen varjot eivät ainakaan ole. Ihan ok kirjoja muuten, ei siinä mitään.
Käytän psykologisia trillereitä aina ns. nollaamiseen, kun on lukenut jotain vähän raskaampaa. Perusdekkaritkin käy hätätapauksessa. Sam Lloydin Muistometsä oli ok, myös Federico Axatin joku romaani oli hyvä, molemmat löytyy ainakin Piki-kirjastosta.
Niin, ja Anna Ekbergin naiskokoelma on kans ihan hyvä, paitsi uusin, Vaarallinen nainen on aika heikko. Kirjastosta löytyy.
Jilliane Hoffman- Cupido ja jatko-osa Morfeus.
Vierailija kirjoitti:
Inger Frimanssonin kirjat.
Tosi hyviä. Luin aikoinaan nuo kaikki. Ovat psykologisia trilleitä laatupäästä.
Vierailija kirjoitti:
Inger Frimanssonin kirjat.
Juuri tänään tuli Piki-kirjastoon uusi kirja.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Inger Frimanssonin kirjat.
Juuri tänään tuli Piki-kirjastoon uusi kirja.
Aa, se onkin 2003, nyt vasta sähkökirjana.
Lisää suosituksia? T: Suurkuluttaja
Suosittelen J.P. Delaneyn trillereitä, taidokkaasti kirjoitettuja ja juoni on aina yllätyksellinen. Niitä löytää kirjastoista sekä suomennettuina että englanniksi.