Uskotko joulupukkiin?
Jos uskot, niin mihin muuhun selittämättömään uskot?
Kommentit (16)
Joulupukki ei ole selittämätön. Joulupukki on jokaisessa ihmisessä esiintyvä pyyteetön halu antaa ja ilahduttaa.
Miten niin "uskonko"?! Ei se ole mikään uskon asia, että semmoinen tukeva valkopartainen setä poikkeaa meidän huushollissa joka aatto. Sä olet varmaan tuhma, jos et ole pukkia nähnyt. He's real!
Vierailija kirjoitti:
Joulupukki ei ole selittämätön. Joulupukki on jokaisessa ihmisessä esiintyvä pyyteetön halu antaa ja ilahduttaa.
Meidän äijä on aina jouluna(kin) pukki.
Vierailija kirjoitti:
Joulupukki ei ole selittämätön. Joulupukki on jokaisessa ihmisessä esiintyvä pyyteetön halu antaa ja ilahduttaa.
Myös jeesus, jumala, enkeli ja paholainen ovat todellisia ihmisten tekemiä tekoja. Jokainen valitsee joka päivä ja joka hetki mitä suustaan päästää, mitä tekee ja miten kohtelee itseään ja toisia. Voi kohdella toisia hyvin ja olla enkeli tai huonosti ja olla paholainen. Valintakysymys, mikä sinä haluat olla?
Mitenkä muuten ne joululahjat ilmestyvät sinne kuusen juurelle?
Eihän joulupukki ole satua. Saint Nihcolaus eli Santa Claus on historiallinen henkilö.
Joulupukkiin en usko, mutta tonttuja on.
Uskon joulupunkin olemassaoloon. Uskon lisäksi näihin: viddumaisiin ihmisiin, vähä-älyisiin ihmisiin, paholaisiin, toisen asteen kummituksiin (it's out there), lentäviin lautasiin, maahisiin, metsänhenkiin, puutarhatonttuihin, haamuihin, monstereihin ja Jumalaan, näihin uskon. EN IHMISIIN !
Pikkujoulupukit ja Jussipukit ainakin ovat ihan todistettavissa oikeiksi, ei vain uskon asioiksi, summonoinnissa auttaa kuningas alkoholi.
Näin sellaisen viime vuonnakin. Olin keittiön ikkunassa, niin ihan selvästi joulupukki nousi autosta ja käveli naapuriin, lahjapussi olkapäällä. Jos jotain näkee omin silmin, silloin se ON olemassa, ei omat silmät valehtele.
Ei se mikään uskon kappale ole. Tilan silti itselleni Joulupukin vaikka asun yksin. On niin ihana satu olento!
Kuinka joku voi olla niin ylimielinen, että kiistää joulupukin olemassaolon?
Tällainen denialismi loukkaa jokaista jouluihmistä.
Ajoulupukkistien pitäisi pitää pienempää suuta.
Sitäpaitsi moni tiedemies on tullut siihen tulokseen, että Joulupukki voi todella vierailla joka kodissa aattoiltana.
Joulupukki on patriarkaalisen kulttuurinen viimeinen linnake. Valkoinen hetero mies, joka taatusti syö lihaa. Onneksi jokin on ja pysyy kuten joulupukki.
Juu ja ufoihin.