Olen käyttänyt Qlairaa yli vuoden. Vuoto tulee edelleen väärään aikaan
Koskaan kierto ei tule niiden tummien nappien jälkeen, vuoto alkaa aina noin viikon etukäteen. Laatan ensimmäisten nappien kohdalla tunnen mieöestäni selvästi ovulaatio kivut. Eikö nämä ole mulle riittävän tehokkaat? Raskaaksi en onneksi ole kuitenkaan tullut. Ikää on 42 ja gynekologi suositteli näitä rajujen pms-oireiden helpottamiseen.
Kommentit (4)
Ootko kysyny asiaa gyneltä? Ilmeisesti tuo Qlaira on tällä hetkellä ainoa hieman iäkkämmille sopiva, luonnollisen oloista hormoonia sisältävä e-pilleri.
Mulla oli sama! Vaihdoin Yasminelleen takaisin (olin vaihtanut Qlairaan veritulppariskiä pienentääkseni) ja ongelma hävisi, eli en usko että oli ikään liittyvää (40 v, hoikka, muuten ei riskitekijöitä eli sillä uskalsin siihen Yasminelleen palata)
Gynellä oli tarjota slinda merkkiset, sanoi että ne ei auta niin hyvin pms oireisiin ja välivuodot tavallisempia. En voi ns. palata vanhaan, kun en ole käyttänyt muita pillereitä ja muita ei tässä iässä suositella. Hormonikierukka olisi myös vaihtoehto. Se minulla oli 15v sitten. Sinnittelin puoli vuotta jatkuvan vuodon kanssa ja otin sen pois. Sen vuoksi sitä en enää halua. Eikö ovulaation poistoon ole muuta keinoa kuin nämä, jotka tuntuu toimivan huonosti. Eikä mitään toivoa, että voisi kiertoa pidentää, vuoto tulee ihan väkisin. Taidan varata taas ajan.
Lisään vielä että mitään muuta huonoa sanottavaa näistä ei ole, siksi tämä vuoto ärsyttää