Paras elokuva jonka olet nähnyt elokuvateatterissa
Onko yleistäkin ettei ole koskaan nähnyt lempielokuvaansa koskaan teatterissa :(
Kommentit (6)
Vaikka kuinka montahan niitä on. Uusin Tuntematon oli vaikuttava - siitä huolimatta, että onhan se romaanikin luettu moneen kertaan ja etenkin se eka elokuvakin nähty jo liiankin monta kertaa.
Äkkiseltään tulee mieleen vain toiseksi viimeinen leffa, jonka ylipäänsä elokuvissa olen viimeisten parin vuoden aikana käynyt katsomassa eli Parasite.
Ei välttämättä paras näkemäni leffa, mutta the Cell oli hieno katsoa leffateatterissa.
Ei ehkä paras elokuva, mutta kokemus joka on jäänyt parhaiten mieleen, Taru sormusten herrasta - Kuninkaan paluu. Leffa alkoi julkaisupäivänä klo 00:01, teatterissa oli hieno tunnelma ennen leffan alkua ja leffan aikana koko yleisö eli syvästi mukana tarinassa, todella vahva yhteisöllinen kokemus, vaikka sali täynnä vieraita ihmisiä. Osa oli jopa panostanut pukeutumiseen.
"Hyvät, Pahat ja rumat" pyöri restauroituna versiona Oulun Starissa vuosia sitten, hienoa oli nähdä se valkokankaalta.
Dollaritrilogian nerous on visuaalisella puolella, eikä tarinassa(varsinkin 1. kuvan jälkeen) joten TV- ruutu leikkaa ison osan elämyksestä.
Uusi "Tuntematon sotilas" oli myös hyvä.
Suurin osa parhsista elokuvista on vanhoja, enkä ole niitä valkokankaalta päässytvniitä näkemään.
Iso-Arskan Junior.