Ei tämä äitinä olo olekkaan mukavaa
Ei tätä jaksa. 2 viikkoa nyt täynnä ja en kestä enää. Vauva lähtee sijoitukseen EN JAKSA OLLA ÄITI. PISTE. Miten lähden etenemään? Neuvolan kauttako? Ikää on 18 ja vauvan isä on kadonnut kuvioista jo 6kk sitten... Olen yksin ja en tiedä mitä tehdä. Ei ole vanhempia auttamassa. Mitä ihmettä teen? Olen LOPPU!
Kommentit (7)
Soita neuvolaan ja kerro miltä tuntuu ja kuinka vauvan kanssa sujuu.
Neuvolaan soitto heti huomenna. Ensisijassa tarvitset apua ja sitten jos vielä olet sitä mieltä, että et vauvaa halua, niin siitä vaan adoptoitavaksi.
No kaikki lasta odottavat tai haaveilevat tietävät, että lapsi sitoo pitkäksi aikaa. .
Voisitko käydä vaikka kävelyllä vauvaa vaunuissa työnnellen?
Raitis ilma piristää!
Monet nuoret äidit pärjää, usein on apuna kuienkin oma äiti tai anoppi. Silloin on kaksi syliä ja 4 kättä.Voisit pyytää apua sieltä neuvolasta. Harmi titenkin ettei isällä ole haluja olla nyt alussa mukana.Sinun ikäinen kyllä fyysysesti jaksaa kun pääset alkuun. Kaikki vauvat ovat alkuun ihan kaaoksessa. Vauva ei tiedä mitään yöstä ja päivästä. Sinä joudut nyt opettamaan vauvaa tavoille. Nuvolaan heti aamulla. Myös lastensuojelu auttaa eteenpäin, se löytyy kunnanvirastosta. Siellä on myös päivystys Jos et saa ketään kiinni voi soitta hätänumeroon 112 sieltä tullaan heti auttamaan, jos vaan sanot ettet jaksa todellakaan olla äiti. He voivat ottaa mukaan jonkun joka ottaa vauvan nyt alkuun että saat nukkua, . Virkeämpänä voitte sitten tarkemmin suunnitella sitä vauvan sijoitusta muualle. Ei vauvoja heti adoptoida, joku 2 kuukatta taitaa olla miettimisaikaa. Vauva on silloin hoidossa jollain kotona joka on sopinut ottavansa hätätilassa aina heti vauvan.
Et ole 18, ton ikäinen ei sano "mukavaa" eikä hoe olevansa loppu.
Mutta, neuvolan kautta.