Miten paljon ja kuinka usein teidän 3 kk vauva syö?
Meillä mennään korvikkeella joka neljäs tunti ja n.180 milliä/kerta. Välillä on pidempi väli.
Kommentit (9)
Pari kolme kertaa päivässä saan pidemmille unille. Onkin kyllä kasvanut hurjaa vauhtia. En tiedä paljonko menee kerralla koska imetän. Neuvolassa suositeltiinkin kiinteiden aloitusta tuossa 4kk iässä jos vain näyttää että pelkkä maito riittää sinne asti. Tosiaan kun nyt jo syö puolen tunnin välein melkeinpä. Mutta toisaalta meillä ei ole tuttia käytössä joten pitää tissiä myös tuttina.
100-140ml/kerta, 2,5h välein suurinpiirtein. Yöllä nukkuu putkeen 9h.
Testasin tässä meidän 2kk vanhaa pumpatulla maidolla, muutoin täysimetyksellä menee. Sain eilen pumpattua 125 ml maitoa rinnoista, enempää ei tullut. Tänään testattiin. Söi rintaa klo 16. ja ollaan pariin otteeseen nyt annettu 60 ml tunnin välein klo 18 ja 19. Ensimmäisen kerran jälkeen nukkuin puoli tuntia ja oli vailla lisää.
Taitaa tulla maitoa suuremmalla paineella kuin rinnasta. Vähän jänskättää jättää lapsi miehelle perjantaina muutamaksi tunniksi :)
Vauva on kasvanut hurjaa vauhtia. Syntymäpainosta 3100 nyt jo 5,5 kiloon. Että rintamaito meillä riittää ,mutta pumppaaminen mielestäni ei oikein toimi, en ehkä osaa. (käytän käsipumppua)
Söi muistaakseni kolmen neljän tunnin välein, yhdestä rinnasta aina yhdellä syöttäkerralla. Minä viis veisaan noista määristä. Jotenkin tuntuu pikkuisen siltä,että korvike otetaan kehiin heti, kun muka maito ei riitä. Eihän siinä tississä mittaa ole. Jos vauva on tyytyväinen ja kasvaa, niin hyvä. Mutta jos maitoa ei tule, niin se on eri juttu.
vauvaa syö korviketta (on 3kk) koska multa ei maitoa tule. Tänään annoin 20ml maissivelliä jonka päälle poika vielä joi 140ml korviketta. Ruokaa menee noin 4 tunnin välein. Meidän poika painoi syntyessä 2970kg ja painaa nyt 5850kg eli hyvin on kasvanut vaikka onkin saanut vaan korviketta.
mutta olen ihmeissäni miten harvoin. Tänäänkin söi aamusta ennen klo9 ja sitten nukkui pitkät unet klo 11-15 eikä suostunut ennen unia syömään eli oli 6 tuntia syömättä nyt söi vähän parin tunnin päästä VOI ottaa vähän mutta sitten syö illalla 1-2 tuntia putkeen... yöllä sitten kerran tai kaksi, mutta vaan hetken...
oon vähän ihmeissäni
Tyttö syö noin 3 tunnin välein yhdestä rinnasta. En tiedä paljonko siitä tulee.