Juotteko aina kaiken vai pystyttekö jättämään seuraavalle aamulle varalta krapulapullon
Kommentit (23)
en, ja ei tarvitse krapulapulloa, kun en juo liikaa. Krapula on merkki siitä että on juonut liikaa
Pystyn jättämään jos satun sammumaan :)
Vierailija kirjoitti:
Tuo on alkoholiongelman merkki
Kumpi? Juo kaiken vai pitää varapulloa?
Mulla on aina kaapit täynnä alkoholia, mutta siitä huolimatta juon yleensä yhtenä päivän viikossa. Aamulla sius krapulassa herätessa on useampikin avaamaton pullo ulottuvilla, mutta en yleensä avaa.
Juon kaiken (minibaaripullollisen väkeviä), enkä tarvitse krapulapulloa. Tätä hurjastelua se on joka jumalan joulu ja juhannus.
Ryyppyä pitää aina aamulla antaa että lähtee vanha kone käyntiin.
Tilaan netistä kunnon tilaukset, joten ei ole mahdollista juoda kaappeja tyhjiksi, sitä juotavaa nimittäin on!
Eli ei onglemaa sikäli.
Juon vielä seuraavana aamuna, menen yleensä nukkumaan siinä puolenpäivän paikkeilla. Jos jotain jää, se on tallessa seuraavaa juomiskertaa varten. Nytkin tuolla on juhannuksesta jäänyttä viskiä noin puoli pullollista. Sille tulee käyttöä uutenavuotena tai sitten ei.
Pahin virhe on se jos viina pääsee loppumaan. Elämäni paskimmat häät olivat tällaiset. Ilmankos se aviopari on jo eronnut.
Paraneeko krapula oikeasti juomalla vai johtuuko 'parantuminen' vain siitä että tulee taas nousuhumalaan ja kaikki on ihanaa?
Silloin kun ruvetaan ottamaan niin aamulla vasta lopetellaan.
En ole alkoholisti, joten en tarvitse krapularyyppyjä ja kaapissa voi pitää alkoholijuomia koko ajan ilman, että ne on pakko juoda.
Ryyppääminenkin on taitolaji, se ei sovi amatööreille.
Minulla on kotona niin paljon alkoholia, etten saisi edes kuukaudessa niitä juotua. Kymmeniä viinipulloja, pullotolkulla kirkkaita, laatikkokaupalla olutta ja lonkeroa.
Krapularyyppy on uskovaisten keksimä termi. Itse eivät pysty käymään ehtoollisella ilman viinaa.
Alkoholiongelman voi välttää niin, että pitää krapulavarana jotain kauhean pahaa juomaa, jolloin sitä ei juo muuten kuin jos on aivan pakko koska on niin hirveä krapula. Esimerkiksi kilju on hyvä ratkaisu tähän. Vai tunnetteko jonkun josta on tullut alkoholisti kiljua juomalla?
Vierailija kirjoitti:
Krapularyyppy on uskovaisten keksimä termi. Itse eivät pysty käymään ehtoollisella ilman viinaa.
Missä päin ehtoollisella saa viinaa? Saatan liittyä kirkkoon, jos tarjoilut nykyään tuota luokkaa.
Tuo on alkoholiongelman merkki