Asuuko kukaan Lappeenrannassa?
Kyselisin mielikuvia (tai omia kokemuksia) Ruoholammesta asuinalueena! Miksi muuttaisit/ et muuttaisi? Onko se sinun mielestäsi "kaukana kaikesta"?
Suunnittelemme muuttoa Lappeenrantaan useamman sadan kilometrin päästä ja täältä käsin ei ehkä kaikkea huomaa:D
Kiitos!
Kommentit (11)
Mutta on tosi rauhallista seutua..
päiväkoti, juuri aloittanut. Koulu suunnitteilla/tulossa. Paljon lapsiperheitä. Tällä hetkellä vähän kaukana, mutta liikenneyhteydet tulevat varmasti paranemaan. Ihan jees. Itse en asu, tuttavia kyllä.
Pääosin ovat käymässä, shoppailemassa. Ja kyllähän meille raha kelpaa. Lappeenrannan toinen "virallinen" kieli on venäjä, koska kauppiaat kyllä nuoleskelevat rahantuojia. Eikä se loppujen lopuksi ehkä ole huono asia, että kauppa käy. Työllistäähän se täällä muunmuassa.
Sekaan vaan!
Asumme itse Lappeen toisella puolella, mutta jos voittaisin lotossa 7 oikein, niin ostaisin samantien ison talon Ruoholammelta. Eli ei ole kovin negatiivinen kuva paikasta ;-)
Se on vähän "parempi" paikka ja "paremmat" ihmiset. Ei tyhjätaskuille.
tuo Ruoholampi ei ole kovin tuttua aluetta.
Käsittääkseni on ihan uutta asuinaluetta?
Jonne koko ajan rakennetaan uutta?
On noin 7 km keskustasta, mutta on sellaisessa suunnassa, jossa on iso asuinkeskus ja yliopisto.
Julkiset kulkevat ainakin sinne todella hyvin ja varmasti aluetta kehitetään koko ajan. Sammonlahti (Skinnarila,Uus-Lavola) on siis sitä suurta asuinaluetta siinä lähellä ja sieltä löytyy S-market ja K-Supermarket. Lisäksi alueelta pääsee nopeasti 6-tielle, jota kautta pääsee nopeasti keskustaan ja isoille kauppa-alueille.
Venäläisistä: Niitä on aika paljon Lappeenrannassa, mutta ei ne mitenkään häiritsevä asia ole. Enemminkin ihan positiivinen asia, koska tuovat tänne paljon työpaikkoja ja erikoisempia kauppojakin. Minusta siis ovat pelkästään positiivinen asia Lappeenrannalle.
Onko teidän aikomus rakentaa tuole alueella vai ostaa valmis talo?
Jos meinaatte ostaa talon, niin voin suositella muitakin paikkoja. Mutta ei varmasti Ruoholampi huono alue ole.
jos muuttaisin sinne, ni keskustan tuntumaan haluaisin. vanha puutalo alakylalta kelpaisi minulle.
Hyvä valinta. Ihan keskustan tuntumassa on vanhoja taloja, pieniä tontteja ja ylihinnoittelua. Mukavaa aluetta, varmasti tulisitte viihtymään.
Sieltä on noin kilometrin matka keskustaan. Siellä on paljon rintamamiestaloja ja 80-luvulla rakennettuja taloja. Silloin tällöin sielläkin on taloja myynnissä.
Sekin olisi ihan hyvä paikka asua.
Nykyisin en tosin siellä asu, mutta hyvin todennäköistä, että perin vanhemmiltani sieltä talon. Tosin silloin olen itsekin jo hyvin vanha ja en tiedä muuttaisinko enää silloin sinne asumaan.
jos muuttaisin sinne, ni keskustan tuntumaan haluaisin. vanha puutalo alakylalta kelpaisi minulle.
Ihan keskustan tuntumassa on vanhoja taloja, pieniä tontteja ja ylihinnoittelua.
mitenkään elitistinen alue, ihan tavallisia lapsiperheitä siellä asuu. Joukossa on hiukan komeampaa kivitaloa, mutta suurin osa ihan perus omakotitaloa. Alueella ei ole palveluita, paitsi päiväkoti. Koulu suunnitteilla, mutta ei ihan ensi vuonna rakenteilla. Kouluun lapsilla siis matkaa. Kauppojakaan ei ihan kulmilla eivätkä kulkuyhteydet keskustaan kaksiset.
Luontoa on ympärillä ja rauhallista. Ja Lappeenranta on kiva kaupunki asua! Tervetuloa!
vai Lappeenrannassa ylipäätänsä?