Ilmastoahdistus ahdistaa
Maailmassa on tietysti ryhdyttävä ympäristön kannalta toimiin, mutta se ei onnistu niin kauan kuin muutama suurvalta suoltaa jätteitä estoitta ja kehittymättömien kulttuurien nainen on synnytyskoneen asemassa.
Tästä huolimatta nykyinen ilmastoahdistus tuntuu absurdilta. Tuntuu, että se on yksi niistä ongelmista, jotka liian helpon elämän eläneet henkilöt ovat itselleen kehittäneet. Muitakin vastaavia on, mutta en mene niihin tässä aloituksessa.
Tässäkin maassa olisi ihan olennaistakin kapinoitavaa kuten sote-alojen vaikeudet, työntekijöiden kyykyttäminen ym., ym., ym.
Ilmastoasia on tärjea, mutta siihen liittyvä tieteellinen näyttökin on jo ristiriitaista. Silti olen törmännyt jopa korkeakoulupiireissä uskomattomaan höyryämiseen ja anarkiaan yllyttämiseen asian tiimoilta. Ahdistavaa, kun ihmiset lopettavat loogisen ajattelun.
Kommentit (10)
Miksi rotuasioissa meillä ei ole oikeutta puhua kärsivien asioista, koska olemme etuoikeutettuja mutta ilmastoasioissa meillä on oikeus olla koko ajan äänessä vaikka kärsivien ääntä ei kuulu missään?
Minäkin ajattelen persuna ilmastoa: kehitysmaalaisten rahtaamisen estäminen tänne on ilmastoteko!
Maailmassa on liikaa ihmisiä, mutta sitä ei pohjoismaalaisten väheneminen ratkaise.
Vierailija kirjoitti:
Miksi rotuasioissa meillä ei ole oikeutta puhua kärsivien asioista, koska olemme etuoikeutettuja mutta ilmastoasioissa meillä on oikeus olla koko ajan äänessä vaikka kärsivien ääntä ei kuulu missään?
Lopeta jo noi rotu jutut. Pakkomielle tuosta rotu sanasta se pitää poistaa kokonaan sun ajatuksista se on pakkomielle . Rotuhullu. Erottelu hullu. Rotu koira rotu ihminen . Elukat on elukoita ihmiset ihmisiä.
Tää on tätä nykyajan todellisuudedta vieraantuneisuutta...
Ilmastoahdistelu on päivän trendi. Valitettavasti joudumme luultavasti sietämään sitä siihen asti että tulee jokin ikävämpi maailmantapahtuma ja asiat palaavat oikeisiin mittasuhteisiinsa.
Tunnelma on vielä se, että tän asian osalta anarkiakin on ok...
Hyvä että heikot yksilöt ahdistuu. Antaa meille voimakkaammille etumatkaa kaikessa. Ei kiinnosta vittuukaan ilmastotalkoot. Näyttäköön kiinalaiset ensin mallia. Josko sittenkään...
Niin kukaan ei olisi valmis luopumaan mistään. Jo Suomessa polttomoottoreista lähtien. Muutos lähtee jokaisesta itsestään. Jokaisella on vastuu siitä mitä jätämme seuraaville sukupolville.
Jollei vapaaehtoisesti onnistu niin pakolla sitten. Aikaa ei ole hukattavaksi.