Meidän perheessä on koettu ensin täit ja myöhemmin kidomadot. Mites teidän perheessä?
Kommentit (18)
Meillä ei ole ikinä ollut kumpiakaan. Lapset 11 ja toinen on jo yli 18.
Pojallani ei ollut kumpiakaan, koska meillä on hyvä hygienia. Monilla on huono siksi tait ja madot. Hyi hel...vet.. Ti.
Lapsuuden perheessä ei ollut koskaan kumpaakaan vaikka meitä sisaruksia oli neljä ja peruskoulussa oli joku yli 20 vuoden ajan kun ei oltu ihan peräkkäin synnytty. Luulin aina että täitä oli vaan joskus ennenvanhaan, että ei sellaista voi olla modernina aikana. Mutta sitten esikoiseni ollessa ensimmäisellä luokalla parikymmentä vuotta sitten hänelle tuli koulusta täitä, ja olin aivan epäuskoinen että mitä mun silmäni näkee että eihän tämä voi olla totta. Onneksi se on jäänyt ainoaksi kerraksi eikä nuoriempien luokissa ole koskaan ollut, ja kihomadoiltakin on säästytty.
Vierailija kirjoitti:
Pojallani ei ollut kumpiakaan, koska meillä on hyvä hygienia. Monilla on huono siksi tait ja madot. Hyi hel...vet.. Ti.
Kuulehan viisastelija. Monella muullakin on hyvä hygieniä mutta kaikilla ei ole ja siksi ne leviää päiväkodeissa.
Meillä poika nyt 15v, ei ole näkynyt kumpiakaan. Tosin pari kertaa tullut koulusta tiedote että pitää olla tarkkana kun jollain oppilaalla täitä havaittu.
Eipä noista kokemusta
Pelkillä satiaisilla selvitty tähän saakka
Täitä on tytöllä ollut ainakin kolme kertaa.
Ja sit vanhempana sai sisäoppilaitoksesta syyhyn.
Kaikki saatiin hoidettua kerralla kuntoon.
Eka kerta täitä oli, kun tytär oli 3-vuotias. Päiväkodista sai. Aikamoinen shokki, mutta tytär tykkäsi siitä kampaamisesta.
Mä sain täit ihan kampaamalla pois eli myrkkyjä ei käytetty.
Vierailija kirjoitti:
Pojallani ei ollut kumpiakaan, koska meillä on hyvä hygienia. Monilla on huono siksi tait ja madot. Hyi hel...vet.. Ti.
Mites se hyvä hygienia nyt näitä torjuukaan? Selitähän.
Täit, torakat, sokeritoukat ja punkit on koettu.
Vierailija kirjoitti:
Pojallani ei ollut kumpiakaan, koska meillä on hyvä hygienia. Monilla on huono siksi tait ja madot. Hyi hel...vet.. Ti.
Harhaluuloa täiden kohdalla. Täit viihtyy puhtaassa päässä.
Madoista en tiedä. Meillä ei niitä ole ollut.
Meillä kerran oli täitä, matoja ei koskaan. Lapsuudessa ei perheessäni ollut kertaakaan kumpiakaan. Lapseltani hoidin täit kyllä tarkkaan ja ilmeisesti muutkin luokassa kun ne saatiin nopeasti talttumaan.
Me pidetään miehen kanssa lapamatoja ja suolinkaisia lemmikkeinä, tekevät gutaa immuunijärjestelmälle. Täihin ja pikkumatoihin emme ole kiinnittäneet vuosiin mitään huomiota.
Kolme lasta, kahdella vanhemmalla ei ole ollut kumpiakaan, mutta nuorin on oikea loismagneetti. Täitä monta kertaa, ainakin viisi ja matoja ehkä kolme kertaa. Ja ekan kerran matoja kolmannella luokalla, että ei kannata ala-asteikäisten kanssa vielä helpotuksesta huokaista jos ei vielä ole ollut.
Kihomadot ovat yleisempiä kuin ihmiset luulevat, kaikki eivät huomaa niitä. Eikä Suomessa ainoa myunnissä oleva lääke Pyrvin tehoa niihin kovin hyvin. Olemme pyytäneet Espanjassa reissaavia tuttuja tuomaan sikäläisestä apteekista vahvempaa kihomatolääkettä, jolla madot saa pois.
Pitäkää huoli, että lapset pesevät kätensä usein ja vaihtavat alushousut päivittäin! Kihomatojen munat eivät erotu silmällä, ovat kuin jauhoa, joka sitten alushousuista ja lakanoista leviää takaisin kiertoon.
Meillä nuoremmalla ollut 2 x madot pk:sta. Hygienia ollut vähintään kohtuuhyvä, mutta tykkäsi pureksia kynsiään. Madot eivät tiedä, iskevätkö siistiin vai sottapyttyyn. Hygienia on oleellinen asia sitten, kun matoja häädetään. Kaikki pitää puunata/ jynssätä/ pakastaa/ saunottaa.
Täitä ei ole ainakaan vielä näkynyt.
Ei kumpaakaan ikinä. Lapset 19-41 ja lastenlapset 3-6
Täitä on ollut pari kertaa, kihomatoja luojan kiitos ei. Lapset on nyt 7 ja 10, aika suurella todennäköisyydellä ei enää matoja tulekaan.