Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mikä intressi laitavasemmistossa on aiheuttaa vastakkainasettelua rikkaiden ja köyhien välillä?

Vierailija
09.09.2021 |

Kun ne paremmin pärjänneet kustantavat sitten niiden köyhempienkin palvelut ja tuet. Ei kaikki voi olla yhtä köyhiä. Siitä mitään tule.

Tietenkin jos motivaatio on kateus niin kaikki tuleekin luonnostaan.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
09.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhteiskunnassa rikkaat ovat rikkaita köyhien kustannuksella. Siksi vastakkainasettelu ei ole kenenkään mielipide vaan sosiaalista todellisuutta.

Se, että siitä ei haluta puhua varakkaiden tahojen ja oikeistolaisten puolueiden toimesta, on pyrkimys mystifioida sosiaalista todellisuutta. Halutaan peittää ko. tosiasia. Suomessa esimerkiksi yksityisille kansalaisille (= köyhille) maksetuista tuista puhutaan suureen ääneen sosiaalisina tulonsiirtoina veronmaksajilta. Sen sijaan veronmaksajien rahoista maksetuista yritystuista ja erilaisista verovähennyksistä yms. rikkaita suosivista tuista ei ei puhuta ollenkaan samassa yhteydessä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla