Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Leipäjono

Ilmaista ruokaa
03.09.2021 |

Kävin viikolla leipäjonossa Keravalla. Ihmisiä oli todella paljon ja hakemassa ruokaa. Pitkät jonot jo ennen klo 12, kun jako alkaa. Ruokana oli lahjoituksia, hyviä ei siinä mitään. Kiitos ruuista. Ei edes hävettänyt, en tiedä miksi, mutta monen ilme oli nolo. Ihan turhaan tänä päivänä hävetään leipäjonoon menemistä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myös leipäjonossa käynyt. Toisinaan on tilanne, että olen auttanut muita, ja oma tilanne on taloudellisesti tiukentunut. Ennemmin jonoon kun pikavippejä ottamaan.

Vierailija
2/5 |
26.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämähän on kierrätystä parhaimmillaan. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä vika siinä leipäjonossa on? Ilmaista ruokaa, joka muuten menisi kaatopaikalle. Meidän kylällä siellä on L-positiivisten akat isona edustuksena paikalla. Suurella osalla mies on ainakin verotulojensa puolesta menestyvä ja varakas yrittäjä, eli ei varmasti ole rahasta kiinni.

Turhaan nolostella. Minä hyödynnän kaikki alennukset ja illan -30/50% s-kaupan alet. Eikös meilläkään ole rahasta kiinni. Turhaan menisi hyvä ruoka roskiin. Eikä hävetä yhtään.

Vierailija
4/5 |
26.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei vanhemmat ihmiset niinkään nolona ole vaan mitä nuorempi sen nolompi. Vantaalla nämä nuoremmat ihmiset ovat enimmäkseen  itänaapurista lapsineen, jotkut tulee autollakin.  sanoisin että suomalaiset ovat vähemmistönä  jonossa.

Vierailija
5/5 |
26.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsekkin tienaan 3800e/kk ja käyn leipäjonossa.

Aivan mahtava paikka!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan kahdeksan