Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Auttakaa mua asennoitumaan tulevaan syksyyn ja talveen - kerro sun lempiasioita näistä vuodenajoista!

Vierailija
30.08.2021 |

Syksyn ja pimeän tullen mua alkaa aina masentaa ja passivoidun, eli olen näitä ainaisia kesän odottelijoita. Tuntuu, että olen onnellinen lähinnä kesäisin kun on lämmintä ja valoisaa. Erityisesti tuo pimeä vaikuttaa mielialaan niin että passivoidun ja on vaikea nähdä arjessa odottamisen arvoisia asioita, mutta varmasti osittain se on myös asennekysymys. Siksi huomaan jo tässä kohtaa vuotta että nyt jo alan kauhulla "pelkäämään" syksyn tuloa ja näin lietson itseäni tähän vain lisää, kun alitajuisesti uskon jo valmiiksi että se on sitten ikävää aikaa -> mieli toteuttaa oman ennustuksensa. Elokuustakin on vaikeampi nauttia, kun panikoi että "ihan kohta tämä on ohi ja sitten se kaamosmasennus taas tulee, miten siitä taas selviää. Enää niin ja niin monta ihanaa viikkoa jäljellä."

Tänä syksynä aion kamppailla näitä vanhoja uskomuksia ja ihan biologisiakin tekijöitä vastaan! Kirkasvalolamppu löytyy, samoin kasapäin vitamiineja ja lisäravinteita (ravinteikkaan ruokavalion kylkeen). Olen opetellut säännöllisempää unirytmiä että nousisin aiemmin (olen niin iltaihminen että tämä harjoittelu on oikeasti tärkeää itselleni aloittaa jo hyvissä ajoin kuukausia etukäteen). Urheilua lisään myös syksyn mittaan jotta jaksaisin ajatella positiivisesti ja on harrastuksia ja paljon tekemistä. Mutta mitä muuta, miten voisin opetella jopa tykkäämään tai edes SIETÄMÄÄN muitakin vuodenaikoja? Kertokaa teidän niksit tai ihan vaan mistä tykkäätte syksyssä ja talvessa! Epätoivoisena olen jopa alkanut keräämään kauniita valokuvia talvesta jotta muuttaisin näitä ikäviä mielleyhtymiä päästäni valoisemmiksi... Ihan kaikki tuollaiset pikkuasiatkin siis haluaisin nyt kuulla. :D

Ulkomaille ei ole tänäkään vuonna mahdollista (eikä edes varaa) lähteä. Haluan ottaa tämän nyt karkaamisen sijaan henkisenä haasteena, eli haastan itseni kasvamaan henkisesti. En halua olla enää sellainen pimeästä masentuva valittaja, vaan haluan oppia kiitollisuutta. Arvostanhan kesääkin varmasti osittain siksi niin paljon kun se ei ole itsestäänselvä asia vaan olen odottanut sitä. Eikö tuolla logiikalla sitä voisi "kouluttaa" mielensä odottamaan ja arvostamaan myös talvea?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
30.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saadaan normaaliaika hetkeksi takaisin! 🥳🥳

Vierailija
2/5 |
30.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jouluun asti joulun odottelu ja valmistelu, sitten tammikuussa jo pääsee istuttamaan ekat chilit ja suunnittelemaan puutarhatilauksia. 

Eli sitä tulevaahan minäkin odotan ja sillä täytän odottavan aikaa. 

Lisäksi syksyisin järjestän paljon juhlia ystävilleni erilaisin teemoin ( toki viime syksy oli koronan vuoksi poikkeus, tänä syksynä taas vähän paremmin, kun lähes kaikki ystäväni ovat saaneet molemmat rokotukset ja paikkakuntamme tilanne on tällä hetkellä hyvä).

Myös ulkoilu metsässä on itselleni terapeuttista ja antaa virtaa, vaikka ei sinne kyllä aina lähtö yhtään innosta, niin takaisin tullessa on hyvä fiilis. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
30.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainoa asia joka pelastaa mun pitkän syksyn on BB 24/7.  Sitten kun se taas marraskuussa loppuu, iskee hirveä tyhjyys, yksinäisyys ja masennus :( Tuota odotan itsekin kauhulla.

Vierailija
4/5 |
30.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syksyllä illat on ihanan pimeitä, ilma on raikasta ja maailma muuttuu kauniiksi kun puut vaihtavat syksin väreihin. Vesisateet. 

Vierailija
5/5 |
30.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Syksyllä illat on ihanan pimeitä, ilma on raikasta ja maailma muuttuu kauniiksi kun puut vaihtavat syksin väreihin. Vesisateet

Ruskaa lukuunottamatta kaikki muu masentaa. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi neljä