Manduca-kantoreppu.. kokemuksia?
Kommentit (15)
Ei mitään negatiivista sanottavaa, loistava kantoväline. Ja vielä kauniin näköinenkin, itsellä luonnonvalkoinen.
Vauva viihtyi ensimmäisenä kesänä siinä tosi hyvin, nukkui uniakin, oli silloin 4-8kk ikäinen. Tuolla se kantoreppu taas odottaa kolmannen käyttöä kaapissa, kunhan vauva syntyy ja kevätsäät koittaa.. :)
ja nätein :)
Itse en liinasta välittänyt, eikä vauva. Oli ihan kuin rättilakana olisi ollut päällä, vaikka nätti huggis olikin...
tääkin tosin taitaa jäädä pitämättä, emme taida olla kantoihmisiä, vaikka sinänsä ihan kelpo kapine.
tosi helppo käyttää, lapsen asento hyvä jne...
SUOSITTELEN!!!
Meillä vauva joka huutaa ja huutaa tai itkee ja itkee. Mutta manducassa on ihan hiljaa. Viihtyy tosi hyvin siinä. Saatan pitää lastani manducassa monta tuntia. Myös miehenikin pitää manducasta, liinasta se ei välittänyt. Meillä myös kaksi vuotias. Kun lähdemme retkelle, otamme rattaat ja manducan mukaan. Usein vauva rattaissa ja kaksi vuotias manducassa. Kaksi vuotias oikein nauttii olla manducassa ja tosi kätevä kantaa sitä siinä. En voi olla kuin suosittelemassa tätä.
liinoista ja repuista (joita on useita kymmeniä). Sopii hyvin lähes vastasyntyneestä, olen jopa kantanut joitakin hetkiä 3v poikaani (115cm ja 18kg), joka nukahti reppuun!. Nyt käytössä 1v pojalla, tosi kätevä reissussa eikä vie paljon tilaa. Myös hyvä jälleenmyyntiarvo (omansa saa takaisin n. 90%:sti), jos tuntuu ettei käyttöä sittenkään olisi niin paljon.
Itselläni oli Theodore Bean -merkkinen kantoreppu ja se oli todella loistava. Paino jakautui taseisti harteille, selälle ja lantiolle. Aivan pienelle vauvalle supistaja, ja periaatteessa olisi voinut kantaa lasta 20 kg:ksi, jos vain olisi jaksanut. Pystyi kantamaan lasta joko katse meno tai tulosuuntaan. Hinta tuolloin viisi vuotta sitten ostaessa taisi olla n 80 euroa, onneksi osui poistomyynti ja sain sen 60 eurolla. Vuosi sitten myin 50 eurolla ja sain myöhemmin käyttäjältä tosi hyvää palautetta.
Miten tuo Manduca eroaa laadukkaasta kantorepusta Itselläni oli Theodore Bean -merkkinen kantoreppu ja se oli todella loistava. Paino jakautui taseisti harteille, selälle ja lantiolle. Aivan pienelle vauvalle supistaja, ja periaatteessa olisi voinut kantaa lasta 20 kg:ksi, jos vain olisi jaksanut. Pystyi kantamaan lasta joko katse meno tai tulosuuntaan. Hinta tuolloin viisi vuotta sitten ostaessa taisi olla n 80 euroa, onneksi osui poistomyynti ja sain sen 60 eurolla. Vuosi sitten myin 50 eurolla ja sain myöhemmin käyttäjältä tosi hyvää palautetta.
eikä tykännyt vauvakaan. liinassa sen sijaan viihtyy. edessä kantaessa hihnat valahtivat olkapäiltä koko ajan. 2-vuotiasta jaksoin kantaa manducassa hyvin, mutta lapsen laittaminen reppuun oli vaikeaa yksin.
eikä tykännyt vauvakaan. liinassa sen sijaan viihtyy. edessä kantaessa hihnat valahtivat olkapäiltä koko ajan. 2-vuotiasta jaksoin kantaa manducassa hyvin, mutta lapsen laittaminen reppuun oli vaikeaa yksin.
olkahihnat yhteen?
vanhin kohta 4 kulkee vielä selässä helposti, ollaan esimerkiksi lapsimessuilta junalle yms matkoja kuljettu... keskimmäinen viihtyy edessä pitkiä matkoja, ja hyvin jaksaa kantaakkin, ja esikoinen vauvalisän kanssa... suosittelen, meillä on 2 kappaletta kun liikutaan paljon miehen kanssa nuorimmaisia kantaen ilman rattaita... ja ennen kuopuksen syntymää viimevuonna mentiin asuntomessut ilman rattaita pelkillä manducoilla...
Ja siinä saa lapsen istuma-asennon paremmaksi kuin Manducalla, kun lapsen peppu menee Pikkolossa "syvemmälle" istuma-asentoon!
Molemmat kumminkin ihania reppuja ja kantaminen on hyväksi lapselle :D
Itse mietin Manducan ostamista. Minulla on trikoinen liina ja MimSarong eikä ole tullut kannettua tätä nuorimmaista kummassakaan. Vauva on tosi iso, joten ei se varmaan kevyemmältä tunnu Manducassakaan? Hinta on vaan aika kova, varsinkin kun noita kantovälineitä on (joita tosin ei käytä ;)).
Varmaan kantamiseen vihkiytyneille Manduca on kiva, minä kuulun pieneen vähemmistöön ja olin vähän pettynyt.
Ensinnäkään vauva ei viihtynyt siinä, ei liinassakaan. Liian kuuma ja kasvot olisi ehdottomasti pitänyt saada menosuuntaan. Pienen vauvan, joka tarvitsee pienentäjää, pukeminen reppuun on aika työlästä kun ollaan liikenteessä eikä onnistu seisten, ja jos reppua tarvitsee säätää päällysvaatteiden tms. mukaan uudelleen, vauvalla ja äidillä on nopeasti tuskanhiki päällä. Säätöjä on nimittäin paljon ja niiden kohdalleen saaminen vaatii aikaa. Selän yli tulevan remmin kiinnittäminen oli turhan vaikeaa. Kuten kaikissa repuissa, kantoasentoja on vain yksi ja jos vauva ei siinä viihdy, on reppu tarpeeton. Manducassa tämä miinus korostuu, koska lapsi on aina kasvot kantajaan päin.
Mutta reppu on todella ergonominen moneen muuhun nähden, ihan kohtuullisen näköinen ja edelleenmyynti on helppoa, vaikkei toimisikaan.
kokemus. Vauva nyt 6 kk. Olen ollut erittäin tyytyväinen. Vauva tuntuu viihtyvän pidempiäkin aikoja ja mitä olen kavereilla katsonut, yli vuoden ikäisenkin kantaminen onnistuu hyvin.
Säätöjä eri ikäisille lapsille on paljon, lapsen asento hyvä ja paino jakautuu kantajalle hyvin.