Vasemmisto, älkää tuhlatko, sillä: Varallisuus luo turvaa ja mahdollistaa elämässä mielekkäiden asioiden valitsemisen ns pakkopullan sijaan
Varallisuudella on hyvä olla kasvot. Yhteisiä varoja on liian helppo tuhlata kasvottomasti. Aina on joku, jonka mielestä sinun kuuluisi jakaa kaikkien kanssa se, mitä olet vaivalla säästänyt, vaikka toinen on jo kuluttanut oman osansa, säästöjä ei ole jäänyt.
Vasemmiston käsitys hyvästä elämästä? Entä oikeiston? Millaista talouskasvatusta lapset ansaitsevat saada?
https://www.iltalehti.fi/perheartikkelit/a/3159e992-e320-4d18-ab9b-e0f9…
Kommentit (6)
Vasemmistoideologian ytimessä on se, että vasemmistolainen poliitikko tekee valinnat kansalaisen puolesta. Siksi noi kannattaa kaikenkattavaa kontrolliyhteiskuntaa ja aina vaan lisääntyvää lupalappus- ja byrokratiakoneistoa.
Se on kylläkin oikeisto, joka vie teidän kaikki säästöt viimeistään vanhuksena markkinatalouden nimeen eikä halua maksaa työstä palkkaa.
Vierailija kirjoitti:
Mitä tekemistä vasemmistolla tai avauksellasi on tuon uutisen kanssa?
Ei mitään ja sehän se ongelma onkin. Oksaharju kehottaa kuluttamaan vain omaisuuden tuottoa, eikä pääomaan saa koskea. Vasemmisto taas on jo käyttänyt pääoman ja syytää nyt velkarahaa kulutukseen. Jos useampi ajattelisi kuin Oksaharju, Suomella menisi paljon paremmin.
Vierailija kirjoitti:
Se on kylläkin oikeisto, joka vie teidän kaikki säästöt viimeistään vanhuksena markkinatalouden nimeen eikä halua maksaa työstä palkkaa.
Nyt taidetaan puhua omaisuudesta ja vanha sananlasku :"Raha tulee rahan luo" pitää paikkaansa.
Se että valtio verottaa niin paljon että työssäkäyvä ei pysty kerryttämään varallisuutta on taas toinen asia. Varsinkin tuossa tapauksessa pitäisi miettiä tarkkaan laittaako rahan poikimaan vai ostaa vaikka uusi sohva.
itsehän siellä on oltu käsiojossa sen reilun 10 mrd edestä huutamssa moneen liiketoiminnan tuhlauksiin. väitätkö että on tuhlausta hankkia maassa KAIKILLE paremmat olot?
Mitä tekemistä vasemmistolla tai avauksellasi on tuon uutisen kanssa?