Hoitoala ahdistaa
Palaan syksyllä hoitoalalle vanhempainvapaiden jälkeen ja ahdistaa alan työvoimapula ja vuorotyö ja kaikki. Haluan jotain muuta tilalle. Mutta mitä?
Kommentit (10)
Tee pelkkää keikkaa. Sitten voit itse valita vuorot ja paikat. Painat vaikka kaks viikkoa putkeen ja sitten huilit kaks, tai miten vaan haluat. Jos on vakipaikka, käytä eka lyhennykset ym.edut, jotka pienen lapsen vanhempana saa.
Hoitoalalla ahdistaa se, että paineen alla kiireessä olen pahimmillaan vastuussa ihmisen hengestä. Inhimillisiä virheitä sattuu kiireessä mutta niihin ei olisi varaa.
Hoitoalalla on lyhyet tauot, vaativat asiakkaat, vaativat omaiset, erittäin kova fyysinen kuormitus, lähes päivittäinen altistuminen väkivallalle ja taudeille, vuorotyö, mitätön arvostus ja pieni palkka.
On vaikeaa keksiä mitään muuta yhtä paskaa alaa!
T. Entinen sh nykyinen luokanope
Kyllä tää kotiäitiys ahdistaa paljon enemmän kuin töihin paluu, tää urakka ei lopu koskaan.
Ymmärrän sua täysin ap. Hoitoala on yksi rankimmista aloista fyysisen ja psyykkisen kuormituksen takia. Siihen päälle pieni palkka ja vuorotyö.
Vuorotyö on parasta, mutta itse irtisanoin itseni kiireen ja yllättäen tulleiden ylimääräisten töiden vuoksi. Siirryn sairaalamaailmasta asumisyksikköön. Palkka vähän pienenee, mutta toivottavasti työ on mukavaa.
Vuorotyö Ok mutta vastuu ja työolot tekevät tästä raskasta. Huono työilmapiiri ja johtaminen, vaativat omaiset, hirveästi töitä, työntekijäpula jne.
Voit olla joskus yksin vuorossa kolmen keikkalaisen kanssa, se vastuu on hirvittävä.
Sitten menee yöunet ja vapaalla miettii, teinkö varmasti kaiken yms.
Helpommallakin varmaan pääsis, ku tietäis mitä lähtee opiskelemaan.
Vain idiootit lähtee kärsimään hoitoalalle joten huutista hölmöille :-D
Ei sellaista työpaikkaa nykyään olekaan, jossa ei olisi kovat vaatimukset. Hoitoalalla on se vuorotyö nyt ainakin. Ja vittumaisen omaiset.
Kaupassa pitää olla tehokas ja myydä enemmän kuin asiakasmäärät huomioiden on mahdollista. Myyjät rankataan tulosten perusteella. Virheitä ei saa tulla.
Sisustajan työ on yhtä valitusten kuuntelemista. Ja hienoa pitäisi saada aikaiseksi mutta mitään ei saisi maksaa. Jne