9v asperger-poika uimahalliin vielä naisten puolelle?
Poika hätääntyy uusissa tilanteissa eikä ole ennen ollut yksin miesten pesutiloissa (enonsa aina vienyt mutta nyt hän on sairaana) Voinko ottaa pojan naisten puolelle?
Kommentit (22)
Ei ei ei... mikä pakkomielle teillä on nyt mennä sinne uimahalliin?
Ei. Vaikka ajatuksesi on hyvä, niin ajattele niiden 9v tyttöjen näkökulmasta jotka ovat siellä samaan aikaan. Mahdollisesti vielä luokkalaisia. Eli jätät menemättä.
Ei! Mieti nyt jos halliin osuu samaan aikaan joku poikasi luokkakaveri, ei varmasti olisi kiva juttu. Tuonikäisillä tytöillä saattaa olla murrosikä jo alkanut.
Ymmärrän ongelman. Mutta et voi.
Ajattele niitä naisia ja tyttöjä joilla on oikeus olla keskenään ilman kouluikäisiä tai sitä vanhempia poikia/miehiä siellä naisten puolella. On ujoja naisia ja erityisesti ujoja pikkutyttöjä ja teinityttöjä jotkä kärsivät jos viet poikasi naisten puolelle. Ja uimahallien säännöissäkin se on kielletty.
Ota ap puhelin käteen ja soita uimahalliin ja kysy olisiko heillä ehdottaa ratkaisua tilanteeseen.
Menkää miesten puolelle. Sillähän se selviää. Vai etkö haluakkaan tulla nähdyksi miesten toimesta? Miksi muiden pitäisi tulla nähdyksi poikasi toimesta?
On muuten hankala asia. Itsekkään en haluaisi päästää omaa 8-vuotiasta yksin miesten puolelle. Tiedä ikinä mikä pedo sielläkin on väijymässä.
Miten toimia
-kysy uimahallista onko heillä ratkaisuehdotuksia. Saattaa olla joku pieni erikoispukkari jota voisitte käyttää tai ehkä tietävät jonkun tahon joka järjestää avustajia tällaiseen asiaan.
- onko muita sukulaisia tai tuttuja naapureita joilta voisi kysyä apua (olisiko mahdollsita että ostaisit avustajalle lipun uimaan kiitokseksi siitä että auttaa uimaan mennessä ja sieltä tullessa poikasi miesten puolelta
-olisko ketään tuttavaperhettä jonka kanssa mennä yhtäaikaa uimaan ja poika saisi mennä toisen perheen miesten/poikien seurassa
Voisin aivan hyvin naisena saunoa ryhmässä jossa on aspergerpoika. Minua se ei haittaisi lainkaan, mutta poika voisi olla hämmentynyt. Poikaa ajatellen olisi paremoi että hän pääsisi tutun miesseuralaisen kanssa miesten puolelle.
Joku uimahallin miespuolinen työnteijä saattaa hänet altaille?
Miten se miesten puoli on vieras ja uusi, jos hän kuitenkin käy uimassa?
Vierailija kirjoitti:
Joku uimahallin miespuolinen työnteijä saattaa hänet altaille?
Pitäisi saattaa myös välillä lämmittelemään ja lipuksi takaisin ja uimahalleja pyöritetään kyllä aika minimimiehityksellä. Tuskin kukaan voi kassalta lähteä tai uimavalvojan työstään.
Meillä ei ainakaan ole tuollaisia miespuolisia tuttuja, jotka lähtisivät mukaan. Ehkä helpointa olisi pyytää joku pojan kaveri. Kahdestaan ei jännittäisi niin paljon eikä pervot kävisi niin helposti kimppuun.
Vierailija kirjoitti:
Voisin aivan hyvin naisena saunoa ryhmässä jossa on aspergerpoika. Minua se ei haittaisi lainkaan, mutta poika voisi olla hämmentynyt. Poikaa ajatellen olisi paremoi että hän pääsisi tutun miesseuralaisen kanssa miesten puolelle.
Voisitko saunoa ryhmässä, jossa olisi ikäisesi aspengermies? Ei aikuisia niin lapset haittaa, mutta lapsille voi samanikäiset pojat olla kauhistus.
Asperger ei ole kehitysvamma. Opeta poikasi toimimaan siellä miesten puoella.
Vierailija kirjoitti:
Asperger ei ole kehitysvamma. Opeta poikasi toimimaan siellä miesten puoella.
Aspergerlapsi on usein pelokas ja takertuva ja henkisesti nuorempi kuin todellisuudessa on. Ei tuollaista lasta vain opeteta, jos uusi outo tilanne aiheuttaa paniikkireaktion.
Vierailija kirjoitti:
Ota ap puhelin käteen ja soita uimahalliin ja kysy olisiko heillä ehdottaa ratkaisua tilanteeseen.
Joissain uimahalleissa on yksittäiskoppeja, joita voi varata (pieniä pukuhuoneita). Soita uimahalliin ja kysäise. Me hyödynsimme tätä hetken aikaa joskus kun tytär sairastui diabetekseen ja ensin alkuun oli hankalaa ja hänelle kiusallista hoito laitteiden kanssa
Vierailija kirjoitti:
Ei ei ei... mikä pakkomielle teillä on nyt mennä sinne uimahalliin?
Ei ole pakko mennä uimahaliin,Muut virikeet esille,jossa hänelle ei tule panikia ymm.
Ei missään nimessä. Olin kerran uimahallin suihkussa ja siellä oli sellainen 9-10v poika, jolla jotain pulmaa oli. Ei ollut kuitenkaan kehitysvammainen. Tämä poika tuijotti koko suihkutteluni ajan minua. Olisin toivonut äidiltä jonkinlaista pelisilmää tilanteessa ja koin peseytymisen kiusallisena. Peseydyin tosi nopeasti ja lähdin pois.
No et voi. Sehän rupeaa vielä autismipäissään tuijottamaan toisten tätien tuheroita ja menee varmaan vielä hiplamaankin niitä.