Miksi rikolliset oikeuttaa tekonsa jollain huonolla lapsuudella
Kommentit (10)
Syyttäjä etsii syitä eli motiiveja, ei syyllinen niitä juuri muuten esille tuo. Olen itse ihmetellyt näitä syiden kaivelemisia.
Mitä tarkoitat, menetitkö uskosi rikollisiin? Rikollisuuden piirissä sopii odottaa mitä tahansa.
Olen ollut vankilassa töissä vuosikausia Kukaan tapaamistani vangeista ei ole sanonut, että heidän rikoksensa johtuisivat huonosta lapsuudesta, vaikka monella vangilla on ollut hirveä lapsuus ja moni on ollut jo lapsena laitoskierteessä.
Rikosten tekemisen syyksi kukaan ei myöskään sano, että kaverit olisivat houutelleet rikoksen poluille.
Mistä keksit tuollaisen väitteen?
Ap: Mikä olisi helpompaa kuin selittää rötöstely vaikealla lapsuudella? Mennään siis sieltä missä aita on matalin.
"Olen ollut vankilassa töissä vuosikausia..."
Pitääkö kokemuksesi mukaan paikkaansa sanonta, jonka mukaan vankilat ovat syyttömiä täynnä?
Vierailija kirjoitti:
Sinäkin oikeutat persujen haukkumisen sillä että he ovat "rasisteja".
Kyllä ne ovat vain tyhmiä. Ei muuta.
Vierailija kirjoitti:
"Olen ollut vankilassa töissä vuosikausia..."
Pitääkö kokemuksesi mukaan paikkaansa sanonta, jonka mukaan vankilat ovat syyttömiä täynnä?
Juuri kukaan ei väitä olevansa syytön, mutta olisi kyllä mielestään ansainnut lievemmän tuomion.
Ja vartijat sitten pitää iltaisin vangeille keskustelukerhoa.?
Sinänsä, miksi vanki edes puhuisi jonkun vartijan kanssa, kun vartija kai lasketaan viholliseksi?
Jos tilanne on, että vuosikaupalla kiusataan ja hämmennetään ihmistä, niin joko ns sekoo tai alkaa tehdä Juttuja.
Ehkä jos he suostuisivat käsittelemään näitä menneisyyden asioita, ei tulisi näitä pakottavia purskahteluja eiku ihan muuten vaan ja emmätiä teki mieli.
Sinäkin oikeutat persujen haukkumisen sillä että he ovat "rasisteja".