Argh, lapsen ope vaatii ja painostaa laittamaan koulun KUMPPARIT! Miksi
kunnon goretexit eivät kelpaa? Luokassa kuulemma oikein käskettiin viitata, jos on kumpparit mukana. Ja jos ei ollut, tuli saarnaa ja viesti, että huomenna pitää kaikkien käsien nousta.
Nyt tunnollinen lapseni sitten itkee, kun hänellä ei ollut tänään kumppareita vaan goretex-saappaat. Itse en vain keksi ensimmäistäkään syytä laittaa lasta lompsottamaan kouluun huonosti istuvissa kumppareissa, kun vaihtoehtona on jalkaan hyvät ja täysin vedenpitävät kengät.
Huomenna on näköjään kuitenkin laitettava kumpparit, ettei lapsi joudu opettajan hiostuksen kohteeksi.
Kommentit (7)
Nyt on vielä ihan lenkkarikeli, tiedoksi opelle ja ap:lle.
Opettaja ei voi vaatia kumppareita, suksia tai luistimia. Ainoastaan soveltuvat vaatteet esim. ulkoliikuntaan. Jos johonkin lajiin pitää olla varusteita, ne on löydyttävä koululta - tai vaihtoehtoisesti voi ottaa omat, jos sellaiset on.
Jos opettaja vänkää tästä jotain muuta, ota yhteys suoraan rehtoriin.
Koulu ei myöskään voi kieltää pyörällä tuloa eka-tai tokaluokkalaiselta. Tästäkin varmaan keskustelua vielä syksyllä syntyy.
Vierailija kirjoitti:
Soitapa sille opelle ja kerro asiasi.
Ai et av-mamma sohvan pohjalta uskaltaisi soittaa jollekin :D
Ap vaan reilusti vanhempainillassa pyytää puheenvuoroa ja esittää asiansa...
Soitapa sille opelle ja kerro asiasi.