Vastoin yleistä harhaluuloa, markkinoiden vapaus ja ihmisten vapaus eivät ole ristiriidassa!
Vapaassa markkinataloudessa ihmiset nimenomaan ovat vapaita. Markkinat kun eivät ole jokin mystinen voima tuolla jossain vaan ne määräytyvät kysynnän eli ihmisten tarpeiden ja toiveiden mukaan.
Lisäksi toisin kuin yleisesti kuvitellaan, vapaassa markkinataloudessa työntekijän asema ei ole huono. Päinvastoin, kun työnantajaa ei kurjisteta kohtuuttomalla verotuksella, voidaan maksaa parempaa palkkaa. Ja kun työtä ei veroteta, se jää kokonaan työntekijälle.
Kommentit (3)
Kun yhteiskunta on rakennettu markkinatalouden ideologiaa palvelemaan, on ihminen aika lailla pakotettu sen orjaksi, eikä hän voi olla vapaa.
Vierailija kirjoitti:
Kun yhteiskunta on rakennettu markkinatalouden ideologiaa palvelemaan, on ihminen aika lailla pakotettu sen orjaksi, eikä hän voi olla vapaa.
"Markkinatalouden ideologia" perustuu ihmisten välisiin vapaaehtoisiin sopimuksiin, joihin kenenkään ei tarvitse vastoin tahtoaan suostua.
🙄