Oletko antanut lempinimeä naapurillesi?
Kommentit (122)
Tässä talossa on kaksi rappua ja paperiseinät. A-rapusta kuuluu paljon seksiääniä, joten olen nimennyt kaikki sieltä A-rapun huariksi. B-rapussa sen sijaan asuu muutama alkoholisti, joten B-rappulaiset ovat B-rapun alkoholisteja. Joukkoon mahtuu normaalejakin ihmisiä, mutta noilla nimillä jaottelen.
Tavallaan. Puhumme naapurin perheestä koiran nimellä. Ollaan puhuttu koiriemme haistellessa, mutta esiteltiin vain koirat. Nyt olla asuttu tässä jo sen verran pitkään, että olisi noloa kysyä nimiä.
Yhden olen nimennyt läskiperseeksi koska se on läski jolla on koomisen iso perse. Lisäksi tämän eukon tömistely kuuluu alhaalla, ylhäällä ja vieressä oleviin asuntoihin.
Naapurin setä on nimetty kissansa mukaan, tyyliin Misu-setä (nimi muutettu). Toinen naapuri on Hälytintalo, siellä kun varashälyttimet soi yhden kesäyön eikä kukaan saanut omistajaa kiinni.
Pikkumuksu näitä nimiä aikanaan antoi ja ne on jääneet, vaikka Misukin on haudattu vuosia sitten.
Yksi nainen on white trash. Se nimi jäi kun sillä on miljoona lasta, valtava tatuointi (sori, mutta tuon on vain yksinkertaisesti ruma) ja jostain syystä kaikki äidin ja lasten asiat pitää selvittää tuossa pihalla huutamalla. Ja sitä tapahtuu joskus jopa monta kertaa päivässä.
Voi kun tuli muistoja tästä. Kun lapset asuivat vielä kotona heillä oli naapureille lempinimiä:
Vehnäkoiratäti, Nurkkamummo, Kala-Reiska, Porttiukko, Kissamummo.
"Kuka minun pellossa seisoo" oli naapurin rollaattorilla hurjasteleva lähes sokea vanhaisäntä, joka oli luullut pellossa kasvanutta isoa rikkaruohoa (ehkä hevonhierakkaa?) ihmiseksi ja kysynyt asiaa lapsilta..
Kuningaslohi ja Paipai
(Ovat muuten oikeasti tosi kivoja naapureita...)
Kiitos Arttu W.
Esimerkki naapureita:
-tv-mies (muuta ei näy kuin tvnsä)
-ammattinsa pohjalta
-roskissa olleen reseptilääkkeen perusteella
-auton perusteella
Koirapappa 😄
Vanha mukava mies, joka asuu koiransa kanssa naapurissani.
Mörkö,juoppo,leuhka 1,miehestä: juoru akka!Pitkä,pätkä,ääliö.
Taloyhtiön johdossa oli Besserwissermies, joka häiriköi myöhemmin soittimilla ja laululla. Aluksi lempinimi oli Stubb koska oli samaa näköä niin paljon, mutta kun pianon soitto yltyi kauheaksi ja rääkyminen hänestä tuli Hullu Pianomies. Sitten hakkasi kapuloilla rumpuja lastensa kanssa. Yksi täti talossa oli Juoruaja-Kerrostalokyttääjä, oli niin kova puhumaan ja kaikkien kanssa. Ja utelias. Eräs isokokoinen pappa viereisen taloyhtiön ikkunassa on Jättiläinen tai Jättiläismies. Taloyhtiössä on aina muutama Peräkammarin Poikamies. Taloyhtiön häijyimmän näköinen tyyppi on usein "Vaarallisen oloinen mies" ja lopulta tajuaa että se ei olekaan niin hurja tyyppi. Tupakoivat vihaiset nuoret naiset pihassa ovat usein Tupakkanaisia, savu leviää.
On annettu😁
En voi kertoa, koska ne lempparinimet liittyy näiden sukunimiin.
On mukavat naapurit tällä okt-alueella, joten nimittelyt eivät ole ilkeitä, hassuja paremminkin.
Vierailija kirjoitti:
Koirapappa 😄
Vanha mukava mies, joka asuu koiransa kanssa naapurissani.
Lähistöllä asuu muuten aina joku koirapappa tai koiramummu. Jos yksi muuttaa pois, toinen tulee tilalle.
Merimies. Nainen, joka oli töissä laivalla