Kumpi äiti pääsee helpommalla: hän jolla kaksi tytärtä vai hän jolla kaksi poikaa?
Kommentit (43)
Se jolla kaks poikaa. Tytärten kasvatuksessa enemmän pelkoja
Kaksi kilttiä tytärtä. Äiti voi vaikka matkustaa lasten kanssa.
Poikien äiti. Tulee helpommaksi, usein halvemmaksi ja kaikin tavoin mukavammaksi.
Riippuu, paljonko naapurin lapset häiriköi ja mitä ne saa tehdä.
2 tytärtä. Aivan ehdottomasti. Pojat nostavat tutkitustikin äitien stressihormonutasoja enemmän.
Vierailija kirjoitti:
Se jolla kaks poikaa. Tytärten kasvatuksessa enemmän pelkoja
aivan samalla tavalla on pelkoja poikien kasvatuksessa ne pelot saattaa olla vaan erilaisia.
kolmen pojan ja yhden tyttären äiti
Riippuu minkälaisia ne lapset on.
Vierailija kirjoitti:
Riippuu, paljonko naapurin lapset häiriköi ja mitä ne saa tehdä.
Meillä naapurin lapsi sai viedä pihalle pehmolelut ja pikkulegot ja sitten kaikki lapset kiukutteli minulle miksi meidän pehmoleluja ja pikkulegoja ei saa viedä ulos. Olin hommannut erikseen ulkolelut, tyhmä kun olin.
Riippuu siitä mitä äideille tarkoittaa "päästä helpolla". Lasten sukupuolilla tässä ei ole merkitystä.
Varsinkin jos on yh poikien kasvatus on rankkaa. Pitää täyttää melkein isänkin saappaat. Tunnetusti pojilla on eniten käyttäytymisongelmia, myöhemmin pojat joutuvat eniten hankaluuksiin mm huumeiden/päihteiden ja jopa rikollisuuden kanssa.
Kaksoset, tytär ja poika. Tehkää perässä. :D
Yksilötasolla voidaan sanoa melko suurella varmuudella, että helpommalla pääsee se äiti, jolla on resilienssiä ja positiivista elämänasennetta. Mikäli ei kauheita tragedioita tapahdu, arjen laatu on paljolti ihmisen omasta korvien välistä ja toki myös hänen omasta jokapäiväisestä käytöksestään kiinni. Ei lasten sukupuolesta.
Väestötasolla taas voidaan todeta, että poikien äiti kuolee aiemmin ja tyttöjen äiti eroaa miehestään todennäköisemmin. Tässä taas taustalla on erilaisia biologisia ja sosiaalisia syitä, jotka eivät välttämättä näy elämän helppoutena tai vaikeutena, mutta voivat myös siihen kytkeytyä.
Se, jolla on auttavainen äiti ja anoppi.
Vierailija kirjoitti:
Se, jolla on auttavainen äiti ja anoppi.
Hirveästi on hyötyä myös, jos oma mies, isä, veljet ja appiukko ovat auttavaisia.
Mulla on tyttö ja poika, ja eikä kyllä ole sukupuolesta kiinni haastavuus. Enemmänkin eri ikäkausina haasteet vaihtelee, mutta ei ole mitenkään sukupuolisidonnaista. Eli molemmilla on varmaan ihan yhtä haasteellista.
Hän joka on kasvattanut lapsensa paremmin