Voiko pullosta saada pantin jos palauttaa pelkän etiketin?
Löysin pullon etiketin, mutta en pulloa. Lukeeko pullokone pelkän viivakoodin etiketistä ja antaa pantin tunnistamatta onko sinne todella laitettu pulloa vai ei?
Kannattaako kokeilla?
Kommentit (13)
No voit laittaa etiketin vaikka oksan ympärille ja kokeilla, mutta laitontahan tuo on, eli petos.
ne herjaa jos laitat pullon tai tölkin sinne väärinpäin, joten ei taitais onnistua.
toisaalta ihmettelen, miksi mamma tarvii toisten mammojen lupaa kokeilemiseen.
Laite tunnistaa pullon koosta, painosta ja muodosta mikä se on, etiketti on vain siksi että osaavat laskuttaa kierrättämisestä oikeaa valmistajaa. Eli ei onnistu ilman pulloa.
Kyllä monet automaatit mittailevat pullojen muodon. Ei kelpaa ruttuinen pullo.
Roskiin tuollaiset kuuluu. Ymmärrän, että voi olla rahaongelmia, mutta ei kukaan jotain etikettiä yritä palauttaa parin sentin takia.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä monet automaatit mittailevat pullojen muodon. Ei kelpaa ruttuinen pullo.
Kiitos vastauksista. En kokeile jos petos.
Mutta entä teoriassa mitä tapahtuisi jos liimaisin etiketin kiinni johonkin muuhun pyöreän muotoiseen juomapulloon jota käytän esim. salilla? Menisikö läpi ja mitä pullolle sen jälkeen tapahtuisi?
Ap
Voit laittaa tuon etiketin ulkomaiseen tölkkiin, jolloin siitä saa pantin. Se ei liene varastamista, koska kauppa saa alumiini palasensa.
Kyllähän joku noita viivakoodeja kopioi ja liimasi virosta tuotuihin pantittomiin tölkkeihin. Sai syytteen petoksesta.
Liimasin kerran etiketin ketsuppipulloon, niin siitä ainakin sai fyrkkaa.
Nykyään tuntuu kelpaavan pullot vaikka olisi miten rutussa ja ihan sama kummin päin niitä koneeseen heittää.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kyllä monet automaatit mittailevat pullojen muodon. Ei kelpaa ruttuinen pullo.
Kiitos vastauksista. En kokeile jos petos.
Mutta entä teoriassa mitä tapahtuisi jos liimaisin etiketin kiinni johonkin muuhun pyöreän muotoiseen juomapulloon jota käytän esim. salilla? Menisikö läpi ja mitä pullolle sen jälkeen tapahtuisi?Ap
Jos se ei ole oikeanlaista muovia, pullot silpova laite voi rikkoutua ja sitten pääsetkin maksamaan tuhansia euroja sen korjauksesta.
Virossa on panttijärjestelmä ja siellä saa tölkeistä 10c- siis eivät ole pantittomia, jos eivät sitten ikivanhoja
Vierailija kirjoitti:
Liimasin kerran etiketin ketsuppipulloon, niin siitä ainakin sai fyrkkaa.
Kuinka surkeassa jamassa on elämä jos pienet hilut on fyrkkaa
Ei onnistu. Ja vaikka onnistuisi on tuo varastamista.